Wszyscy wiemy, że zdrowy styl życia ma wiele korzyści. Mimo tego wciąż ciężko nam wprowadzić go w swoją rutynę. Odkładamy kolejne postanowienia na później, rezygnujemy ze zdrowych alternatyw, nieodpowiednio się odżywiamy… Nagła zmiana swoich nawyków może być bardzo trudna, ale szybko przekonamy się, że zdrowy styl życia da się lubić. Od czego najlepiej zacząć?

Dlaczego warto zadbać o zdrowy styl życia?

Wprowadzenie zdrowego stylu życia niezwykle pozytywnie wpłynie na nasze funkcjonowanie. Zauważymy poprawę na różnych płaszczyznach – poprawimy stan naszej skóry i włosów, będziemy mieć więcej energii. Nasze zadowolenie z życia znacznie wzrośnie. Zminimalizujemy ryzyko wielu chorób. Polepszy się również nasze zdrowie psychiczne – praktykując zdrowe nawyki, nauczymy się lepiej radzić sobie ze stresem czy niepokojem.

Zdrowy styl życia - od czego zacząć?Zróżnicowana dieta

Na czym polega zdrowa dieta? Po pierwsze powinniśmy zadbać o to, by była zróżnicowana. Musimy zapewnić sobie wszelkie potrzebne witaminy i substancje. Oznacza to, że należy wprowadzić do naszego jadłospisu dania różnego typu – warzywa, owoce, ale i węglowodany czy błonnik. Wszystkie elementy będą miały znaczenie. Przed zaczęciem diety warto wykonać badania, aby sprawdzić, czy jest coś, czego naszemu organizmowi szczególnie brakuje. Następnie możemy pod tym względem rozpocząć zdrowe odżywianie.

Konieczne będzie zrezygnowanie z produktów, które są niezdrowe. Napoje gazowane, słodycze, alkohol – te rzeczy znacząco ograniczmy. Nie przyniosą nam niczego dobrego, a do tego mogą zaszkodzić.

Codzienna aktywność fizyczna

Ruch to podstawa zdrowego trybu życia. Nawet najlepsza dieta bez odpowiedniej aktywności fizycznej nie przyniesie żadnych efektów. Ruch jest dobry dla naszego ciała, ale i dla duszy. Codzienna dawka ćwiczeń pozwoli nam na poprawę samopoczucia, zwiększenie wytrzymałości i sprawności.

Dostosujmy ćwiczenia pod nasze możliwości, ponieważ przetrenowanie się również nie będzie dla nas dobre. Możemy zacząć od codziennych spacerów, jazdy na rowerze czy rolkach lub delikatnych ćwiczeń z jogi. Warto spróbować różne dyscypliny, aby sprawdzić, w czym czujemy się najlepiej. Działajmy zgodnie z samym sobą i naszym ciałem. Na przestrzeni czasu zauważymy, że staniemy się silniejsi i bardziej wytrzymali.

Dobry sen

Dobry sen i regularne wysypianie się stanowi klucz do sukcesu. Jeśli będziemy ograniczać nasz wypoczynek, nie będziemy mieć energii na to, by zmieniać nasze życie w innych aspektach. To aspekt, od którego powinniśmy zacząć. W razie gdy doświadczamy trudności z zaśnięciem, dowiedzmy się, jak poprawić naszą higienę snu.

Bardzo ważne okaże się to, na jakim materacu śpimy. Źle dobrany, zbyt twardy lub zbyt miękki materac przyczyni się do problemów ze snem. Co więcej, może spowodować również bóle kręgosłupa, szyi czy karku. Po nocy na takim materacu będziemy budzić się niewyspani i zmęczeni. Zadbajmy również o inne elementy, takie jak kołdra 155×200 czy prześcieradło z gumką 100×200. Sami możemy wpłynąć na komfort naszego snu – zatroszczmy się o to, by spać na odpowiednim, miękkim podłożu.

Zdrowy tryb życia to inwestycja w nas samych. Dzięki pozytywnym nawykom poprawimy nasze samopoczucie, ale i ogólną sprawność. Praca nad tym, by zachować zdrowy styl życia, może być wyzwaniem, jednak gdy zauważymy u siebie efekty, na pewno odczujemy wielką satysfakcję.