W skład odpowiednio skomponowanego łóżka wchodzi materac, poduszka i kołdra. O ile wśród nas rośnie świadomość tego, jak ważne jest odpowiednie dopasowanie materaca do osobistych potrzeb, to nadal wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że na współczesnym rynku kołdry dostępne są w wielu wersjach, a każda z nich gwarantuje inny rodzaj komfortu. 

Co znajduje się wewnątrz kołdry? 

Kołdra ma bezpośredni kontakt z naszą skórą, dlatego w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na rodzaj poszycia. Powinno być ono przede wszystkim miłe w dotyku i nie powodować podrażnień, a także charakteryzować się niezwykłą trwałością. Najlepszy rodzaj materiału, z jakiego może być wyprodukowane poszycie, jest bawełna, jedwab lub mikrofibra. Natomiast w swoim wnętrzu kołdra może wyróżniać się, między innymi wypełnieniem naturalnym. Wyróżniamy tutaj:

  • kołdry puchowe i z pierza,
  • kołdry wełniane, np. z wełny alpaki,
  • kołdry bambusowe i z jedwabiu.

Drugim rodzajem wypełnienia są materiały pochodzenia syntetycznego, do których zaliczyć możemy granulat silikonowy, a także włókna poliestrowe i silikonowe.

Wysokiej jakości kołdra do spania - budowa i właściwościJakimi cechami wyróżnia się dobra kołdra? 

Właściwości kołdry wynikają przede wszystkim z budowy jej wkładu, dlatego warto pod uwagę tutaj wziąć osobiste potrzeby oraz preferencje i to właśnie nimi kierować się przy wyborze. A czym wyróżniają się poszczególne modele? Otóż niezależnie czy mamy materac do łóżka 90×200 i potrzebujemy kołdry o wymiarach 120×200 lub 140×200, warto zainwestować w modele wyróżniające się:

  • antyalergicznością,
  • właściwościami termoizolacyjnymi,
  • pochłanianiem wilgoci ze skóry użytkownika i możliwością odparowania jej.

Jak wybrać komfortową kołdrę? 

Wybierając kołdrę do spania, na uwadze należy mieć kilka bardzo ważnych kwestii. Pierwszą z nich jest rodzaj wypełnienia, który w dużej mierze odpowiada za jej właściwości (antyalergiczne czy termoizolacyjne) oraz odczuwalny w czasie snu komfort. Poza tym warto uwzględnić również grubość, czyli tzw. klasę ciepła kołdry, ponieważ na rynku dostępne są kołdry letnie (cieńsze), zimowe (grubsze) oraz całoroczne. Prawidłowe dopasowanie klasy ciepła w znaczny sposób wpływa na komfort snu, gdyż zapobiega przegrzewaniu się lub wychłodzeniu ciała. Rodzaj tkaniny, z której wyprodukowano poszycie również nie jest bez znaczenia – w końcu ma decydujący wpływ na wytrzymałość. Przy wyborze kołdry powinniśmy również uwzględnić inne akcesoria do sypialni, którym jest, np. pościel biała. Stanowi ona element dekoracyjny, w który ubieramy kołdrę.

To, czym się przykrywamy, w znaczący sposób wpływa na jakość oraz komfort wypoczynku. Właśnie dlatego warto pamiętać o tym, aby wybrać najlepszy dla siebie model, który sprosta naszym wszystkim oczekiwaniom oraz preferencjom.

Materace Hilding polecane przez https://www.zdrowykregoslup.pl/