Łóżko to element, którego nie może zabraknąć w żadnej sypialni. Stanowi jej najważniejsze wyposażenie – bądź co bądź to właśnie w nim przesypiamy jedną trzecią swojego życia. Właśnie dlatego jego wybór nie powinien być pochopny – powinniśmy zastanowić się, jakie wybrać, aby komfort naszego snu był jak najwyższy. Jak więc znaleźć idealne łóżko?

Czym kierować się przy wyborze wygodnego łóżka?

Wybór odpowiedniego łóżka może przysporzyć wielu problemów. Bowiem musi być ono dopasowane do indywidualnych potrzeb, a to przysparza nie lada trudności. W końcu na rynku nie brakuje szerokiej oferty tego typu mebli. W pierwszej kolejności powinniśmy rozważyć jego wymiary. W przypadku łóżka jednoosobowego zaleca się, by jego szerokość mieściła się w przedziale 90-120 cm, z kolei w przypadku dwuosobowego – 120-180 cm. Jednak jeśli tylko pomieszczenie nam na to pozwala, wybieramy łóżko o możliwie największej szerokości oraz długości ok. 30 cm większej niż nasz wzrost. Kolejnym aspektem, który należy rozważyć podczas wyboru łóżka, jest materiał, z jakiego jest wykonane – wyróżnia się: drewno, tapicerkę i metal. Nie od dziś wiadomo, że drewniane łóżka nadają się do różnych aranżacji, gdyż jest ono samo w sobie jest eleganckie i łatwe w utrzymaniu czystości. Tapicerka ma natomiast nieograniczoną gamę kolorystyczną oraz przyjemny w dotyku materiał. Wybór w tym przypadku powinniśmy uzależnić od tego, w jakim klimacie chcemy, aby nasza sypialni była urządzona oraz od indywidualnych preferencji. Kolejna rzecz – czy łóżko powinno mieć zagłówek? Z pewnością jest on przydatny dla osób lubujących się w pracy na laptopie czy tablecie w łóżku, bądź czytających książki. Stanowi on wygodne podparcie dla pleców, a dzięki miękkiemu materiałowi będzie przyjemny w dotyku. Warto rozważyć tę opcję, ponieważ zagłówek nie tylko wygląda elegancko, ale także jest praktyczny. Wybierając łóżko należy zwrócić uwagę na jeszcze jedno, a mianowicie stelaż – coś, czego tak naprawdę na pierwszy rzut oka nie widać. To właśnie na nim położymy materac, a więc te dwa elementy powinny ze sobą idealnie współgrać. Należy mieć także na uwadze, że stelaż powinien mieć jak najgęściej ułożone listwy z jak najmniejszymi przerwami i odpowiednią elastycznością. Dodatkowo przemyślmy, czy powinien być zwykły, czy może regulowany. A propos materaca…

Dlaczego wybór materaca ważny?

Wygodne łóżko – najważniejszy element sypialniSercem łóżka jest materac. To właśnie na nim śpimy i od niego zależy, czy nasze łóżko będzie wygodne. Nic więc dziwnego, że jego wybór jest równie ważny, co odpowiednio dopasowany do niego stelaż czy rozmiar łóżka. Przy wyborze materaca powinniśmy zwrócić uwagę na rodzaj jego wypełnienia – piankowe, może lateksowe lub sprężynowe? Wybór powinniśmy uzależnić od naszych potrzeb i preferencji, mając na uwadzę także wzrost, wagę, a także schorzenia i dolegliwości, które nas dotyczą. Właściwie dopasowany materac zapewni nam efektywny sen, a co za tym idzie energię do działania. Może także pomóc w niwelowaniu bólu pleców, które odczuwamy śpiąc na nieodpowiednio dobranym podłożu lub kanapie.

O czym jeszcze warto pamiętać przy wyborze łóżka?

Przy wyborze idealnego łóżka powinniśmy pamiętać również o pomieszczeniu, w którym będzie się ono znajdować. Jeśli nie dysponujemy zbyt dużą przestrzenią, odradza się kupna szerokiego łóżka, gdyż będzie ono zajmować po prostu za dużo miejsca i nie zmieścimy szafy czy komody, a to ograniczy praktyczny wymiar sypialni. Warto mieć także na uwadze, aby łóżko było jak najdalej drzwi, gdyż wpływa to niekorzystnie na sen. To samo dotyczy okna i emanującego z niego porannego światła. Do jednych z ciekawszych łóżek należą takie, które posiadają wszelkiego rodzaju udogodnienia – półki czy szuflady, które można zagospodarować na różne sposoby! Pomaga to zachować porządek oraz zaoszczędzić miejsce w małych pomieszczeniach.

Wybór idealnego łóżka nie jest prosty, gdyż trzeba rozważyć wiele różnych kwestii z nim związanych. Jednak to właśnie one sprawiają, że mebel ten staje się spersonalizowany oraz spełnia wszystkie nasze oczekiwania – nie tylko pod względem wygody, ale także i funkcjonalności.