Materace Visco w ostatnich czasach zyskały sporą popularność. Wykonane z pianki stworzonej na potrzeby amerykańskiej agencji kosmicznej cechują się wyjątkowo dokładnym dopasowaniem do kształtów ciała odpoczywającej osoby. Dlaczego dopasowanie to jest tak istotne? Jaki rozmiar materaca Visco wybrać, biorąc pod uwagę swój wzrost i budowę ciała?

Co odróżnia materace Visco od innych modeli?

Największą zaletą materacy Visco są bez wątpienia właściwości pianki, z której zostały one stworzone. Mowa o termoelastycznej piance Visco, nazywanej również termoaktywną lub pianką z pamięcią. Pianka ta jako jedyna ze wszystkich dostępnych na rynku reaguje na ciepło ludzkiego ciała i dopasowuje się do jego kształtów z maksymalną precyzją. Pianka Visco została wynaleziona dla NASA – agencja kosmiczna poszukiwała materiału, który przez dokładne dopasowanie do ciał astronautów, będzie mógł uchronić ich przed kontuzjami podczas trudnych lądowań w małych kapsułach. Tak powstała pianka termoelastyczna, dzięki której materace Visco stały się prawdziwym przebojem.

Materac Visco zbudowany jest tak samo, jak każdy inny model, z tą jedną różnicą, że jego wierzchnia warstwa wykonana została z termoaktywnej pianki. Każdorazowo reaguje ona na nacisk ciepłego ludzkiego ciała. Pianka natychmiast reaguje również na zmianę nacisku, czyli, dla przykładu, zmianę pozycji podczas snu, zapewniając maksimum wygody. Za komfortem idzie także zdrowie – materace Visco to szczególnie polecane modele dla osób zmagających się z bólami pleców, schorzeniami kręgosłupa, czy wadami postawy. Dokładne dopasowanie pianki do ciała przekłada się na świetne podparcie wszystkich odcinków kręgosłupa. W utrzymaniu fizjologicznej pozycji pianka wspierana jest przez nowoczesne technologie zastosowane w materacu, takie jak 7 stref twardości dostosowanych do naturalnych krzywizn ciała w materacach marki Hilding.

Materac Visco słynie ze swojej elastyczności i sposobu, w jaki dopasowuje się do kształtu ludzkiego ciała. Tak dokładne dopasowanie sprawia, że podczas odpoczynku na materacu nie pojawiają się żadne punkty nacisku. To one bardzo często są źródłem bólu u osób korzystających ze zbyt twardych i za mało elastycznych materacy. Materac Visco może pomóc w rozluźnieniu napięcia mięśniowego, a nawet pozbyciu się uciążliwego drętwienia kończyn podczas odpoczynku.

Materac Visco – rozmiary

Materac Visco 100×190 to jeden ze standardowych rozmiarów jednoosobowych. Wybór modelu o większej szerokości wiąże się z większą ilością miejsca podczas snu, co niektórzy uważają za równoznaczne z wygodą. Zastanawiając się, jaki rozmiar materaca Visco będzie najrozsądniejszym wyborem, koniecznie należy uwzględnić rozmiary posiadanej przez siebie ramy łóżka, jeśli tylko to z niej zamierza się korzystać. Materac Visco 100×190 zawsze powinien zostać dopasowany do ramy, w innym wypadku znacznie szybciej będzie się niszczył. Planując zakup nowego łóżka wraz z materacem, można skorzystać z większej swobody wyboru rozmiaru.
Długość materaca powinna zostać dobrana pod kątem wzrostu osoby, która będzie z niego korzystać. Do wzrostu dodaje się zwykle 15 cm, zatem materac Visco 90×190 będzie dobrym i wygodnym wyborem dla kogoś mierzącego do 175 cm. Szerokość materaca dobiera się, biorąc pod uwagę budowę ciała przyszłego użytkownika oraz jego preferencje co do posiadanego miejsca. Obiektywnie dobry materac 100×190 o solidnej konstrukcji to dość uniwersalny wybór. Osoby o drobnej budowie mogą czuć się dobrze już na mniejszych modelach, za to te o pełniejszych kształtach z pewnością będą w stanie porządnie wypocząć, mając do dyspozycji aż 100 cm wyłącznie dla siebie.

Materace Visco 100×190 to nie jedyny rozmiar tego rodzaju modeli, w który można się zaopatrzyć. Firma Hilding produkuje materace w wielu rozmiarach, w tym również naprawdę obszerne modele dla par. Rozmiar materaca zawsze dobrze jest dobrać pod kątem indywidualnych potrzeb, wszak nie ma żadnych problemów z dostępnością różnych ich wymiarów. Materace Visco 90×190 to propozycja dla drobnych osób, szersze modele to więcej miejsca dla jednej osoby lub, w przypadku materacy o minimalnej szerokości 140 cm, również pary.

Jakie plusy i minusy posiada materac Visco?

Najczęściej wymienianą zaletą termoelastycznych materacy jest z pewnością ich dopasowanie do naturalnego kształtu ludzkiego ciała. Żaden inny materiał, którego używa się do produkcji materacy, nie jest w stanie uzyskać takiego efektu w rozluźnieniu mięśni i podparciu kręgosłupa. Nie bez powodu materace Visco polecane są dla osób cierpiących na schorzenia kręgosłupa czy utrzymujące się napięcie mięśniowe. Modele te zaleca się także przy problemach z krążeniem krwi czy drętwieniem kończyn – brak ucisku to efekt świetnego dopasowania pianki termoelastycznej. Osoby, którym ze względu na niskie ciśnienie krwi często jest zimno, mogą docenić możliwości pianki pod kątem utrzymywania temperatury ciała przez zatrzymywanie ciepła. Materace Visco cechują się także świetnymi właściwościami higienicznymi. Pianka przepuszcza powietrze i nie dopuszcza do rozwoju mikroorganizmów w jej wnętrzu, zapewniając tym samym bezpieczny sen alergikom.

Jaki materac Visco wybrać, aby nie zapłacić zbyt wiele? Okazuje się, że nie jest to proste. Termoelastyczne materace ze względu na zastosowane w nich nowoczesne technologie i materiały kosztują więcej, niż tradycyjne modele. Inną wadę pianki Visco zauważyć mogą te osoby, które preferują spanie w niskich temperaturach – ponieważ utrzymuje ona ciepło, dla kogoś, kto szuka ochłodzenia, pianka może nie być w pełni komfortowa.