Wybór materaca wydaje się być rzeczą zupełnie prostą. Wystarczy znać swoje parametry, nawyki podczas snu i gotowe – z drobną pomocą znajdziemy idealny dla siebie produkt. Sprawa jednak nieco się komplikuje, gdy dzielimy łóżko z partnerem i musimy zmierzyć się z wyborem modelu dwuosobowego, uwzględniając potrzeby zarówno jednej, jak i drugiej osoby. Jak więc wybrać idealny materac dla dwojga? Czym się kierować?

Idealny materac dla pary

Najważniejszą kwestią, którą powinniśmy brać pod uwagę przy wyborze modelu dwuosobowego jest komfort obojga partnerów. Wiąże się z tym odpowiednie podparcie kręgosłupa, zapewniające nieskrępowane ruchy obu użytkowników, co odgrywa niezwykle istotną rolę w aspekcie zdrowotnym. Warto w tym celu postawić na materace wykonane z pianki wysokoelastycznej lub termoelastycznej, które idealnie dopasowują się do zróżnicowanych potrzeb, zapewniając maksymalne wsparcie dla pleców i wygodę. Równie dobrze sprawdzi się podłoże sprężynowe typu multipocket, gwarantujące dokładne dopasowanie się do indywidualnego ułożenia ciała oraz redukujące drgania przy ruchach, dzięki czemu żadna ze stron nie odczuje tzw. efektu falowania podczas zmiany pozycji snu drugiego użytkownika. Warto również zwrócić uwagę na właściwości prozdrowotne wybranego modelu i sprawdzić, czy jest on wykonany z materiału antyalergicznego.

Dla niej za twardy, dla niego za miękki

Wybieramy materac dla pary – najważniejsze wskazówkiJaką twardość materaca wybrać, aby sprostała oczekiwaniom dwóch zupełnie różnych pod względem anatomicznym osób? Jest to najczęściej zadawane pytanie przez pary, poszukujące najbardziej odpowiedniego dla siebie podłoża. Nierzadko bywa tak, że kobieta jest dużo drobniejsza od swojego partnera, a co za tym idzie – występuje u nich duża różnica wagowa, co znacznie utrudnia wybór materaca, który dla niej może być za twardy, a dla niego za miękki. Idealnym rozwiązaniem tego problemu jest postawienie na model hybrydowy, który dedykowany jest zarówno osobom lżejszym, jak i cięższym. Dzięki jego właściwościom dysproporcja w wadze nie będzie stanowiła problemu – dzieje się tak, ponieważ materace tego typu zapewniają więcej niezależnych punktów podparcia zwiększając tym samym elastyczność punktową. W efekcie nawet przy różnicy wagowej do 30 kg ich powierzchnia reaguje na każdą zmianę ułożenia ciała i dostosowuje swój kształt do kręgosłupa, zapewniając regenerację mięśni.

Jedno łóżko – dwa materace

Dobrą alternatywą dla jednego, wspólnego materaca mogą być dwa zupełnie niezależne, dostosowane indywidualnie do potrzeb każdego z użytkowników. Należy jednak podkreślić fakt, iż decydując się na takie rozwiązanie, powinny mieć one identyczną wysokość, aby nie powodować dyskomfortu w postaci nierównej powierzchni. Do plusów zastosowania dwóch różnych modeli z pewnością należy wysoki komfort, dzięki dostosowaniu do unikatowych parametrów jego posiadacza, takich jak waga, wzrost czy najczęściej przybierana pozycja podczas spania. Jednakże warto pamiętać, że taki wybór wiąże się również z pewnymi minusami w postaci nierównej powierzchni oraz występowania szczeliny między dwoma materacami. Jednakże i temu można zaradzić stosując dodatkowo materac nawierzchniowy, który wyrówna powierzchnię snu.

Wybór materaca dla dwojga stanowi duże wyzwanie ze względu na dysproporcje w budowie ciała kobiety i mężczyzny. Nierzadko też występuje spora różnica wagowa między partnerami, która stanowi największe utrudnienie. Jednakże kierując się niezbędnymi wskazówkami, ułatwiającymi podjęcie decyzji co do wyboru idealnego materaca dla pary, dwie zupełnie różne osoby będą mogły cieszyć się spokojnym, wysoce komfortowym snem.