Ciąża to wspaniały czas zarówno dla kobiety, jak i jej partnera. Niestety, ma on również swoją ciemną stronę związaną przede wszystkim z mdłościami. Dolegliwość ta pojawia się u wielu ciężarnych – od 50% do nawet 90%! Jest to naturalna reakcja organizmu i jednocześnie jeden z pierwszych objawów zajścia w ciąży. Wiele Pań boi mdłości oraz często związanych z nimi wymiotami. A czy można sobie z nimi poradzić, zwłaszcza poza domem? Jak się okazuje – tak!

Dlaczego cieżarna ma nudności i wymiotuje?

Uczucie mdłości w ciąży pojawia się zazwyczaj między czwartym a dwunastym tygodniem ciąży. Ustępują natomiast przed końcem czwartego miesiąca. U jednych pań mają łagodny przebieg, a niestety inne – zmagają się z ich bardzo silną postacią. Mogą pojawiać się tak naprawdę o każdej porze dnia, czyli zarówno rano, jak i wieczorem czy nawet w ciągu całego dnia. Tak naprawdę jest to kwestia indywidualna i uwarunkowana licznymi czynnikami. Dokładne przyczyny występowania mdłości oraz wymiotów w ciąży nie są jednoznacznie stwierdzone. Na podstawie różnych badań można stwierdzić, że ma to związek głównie ze zmianami hormonalnymi, a dokładnie z pojawieniem się ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej (hCG) we krwi. Jego maksymalne stężenie osiągane jest w pierwszym trymestrze ciąży, a następnie spada, co wiąże się z ustępowaniem mdłości. Ponadto, nudności i wymioty mogą nasilać takie czynniki, jak intensywne zapachy, jednak kwestia ta w dużej mierze jest indywidualna.

Niefarmakologiczne metody ograniczające mdłości

Przyszłe mamy niejednokrotnie mają swoje sprawdzone sposoby na mdłości. Do nich najczęściej zalicza się unikanie zapachów i widoków, przy których robi się niedobrze. Jednak to nie wszystko! Możemy tutaj także zadać o trzy inne kwestie, które dbają o nasze samopoczucie. A jakie?

Zadbaj o sen

Nudności w ciąży - jak się ich uniknąć?Być może nie każda ciężarna zdaje sobie sprawę z tego, ale burza hormonów przyczynia się do trudności z zasypianiem. Z uwagi na to, warto przede wszystkim zadbać o zdrowy sen, który w znaczący sposób przekłada się na dobre samopoczucie. Aby się zrelaksować i uniknąć uczucia zmęczenia, warto głównie postawić na odpowiednio skomponowane łóżko. Najlepiej, aby było wyposażone w materace dwuosobowe.

Ofertę do nich znajdziesz tutaj: https://sennamaterace.pl/94-materace-dwuosobowe 

Zwiększ poziom aktywności fizycznej

W ciąży aktywność fizyczna jest wręcz wskazana, jednak musi być skonsultowana z lekarzem prowadzącym. Spora część kobiet deklaruje, poprawę samopoczucie po pływaniu, spacerze, czy ćwiczeniach relaksujących i oddechowych. Dodatkowo łagodzi to nudności.

Postaw na odpowiednie nawodnienie i zdrowe odżywianie

Podstawa dobrego samopoczucia przyszłej mamy jest dobre nawodnienie organizmu. Woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Warto swój dzień zacząć od przegryzienia drobnej przekąski (biszkoptów czy sucharków) przed wstaniem z łóżka. Obowiązkową pozycją są także regularne posiłki, lekkostrawne i zjadane w małych porcjach.

5 naturalnych składników zmniejszających mdłości

Istnieją również inne metody na zmniejszenie mdłości w czasie ciąży. Do naturalnych składników zmniejszających mdłości w ciąży zalicza się:

  • imbir – stosowany od lat u kobiet ciężarnych. Można go spożywać w postaci naparu, który opiera się na zalaniu wrzątkiem pokrojonego lub startego korzenia imbiru. Do takiej herbatki wedle uznania możemy dodać miód, cynamon czy cukier trzcinowy. Możemy go także żuć lub stosować w postaci tabletek czy też pastylek,
  • cytryna – jej żucie lub ssanie może pozwolić na złagodzenie nieprzyjemnych dolegliwości. Podobnie jest w przypadku sporządzenia naparu z tego owocu. Śmiało możemy ją dodać również do herbatki imbirowej, aby wzmocnić efekt,
  • suszone liście malin – a dokładnie regularne picie herbatki z nich również pozwala osłabić uczucie mdłości. Znajdziemy je zarówno w sklepach ze zdrową żywnością, jak i w aptece czy większych marketach. Należy jednak zaznaczyć, że tego naparu nie powinny pić kobiety w zaawansowanej ciąży,
  • napar z rumianku – łagodzi odruchy wymiotne i jest łatwy w przygotowaniu. Możemy sami ją przyrządzić z koszyczków rumianku lub zaparzyć gotową mieszankę, również dostępną w sklepach czy aptekach,
  • migdały – możemy je stosować jako przekąskę, gdyż ograniczają nudności, obniżają poziom cukru we krwi, a także koją nerwy.

Jak radzić sobie z mdłościami poza domem?

Mdłości powodują dyskomfort nie tylko w domu, ale także poza nim. W czasie pierwszego trymestru często kobietom towarzyszy stres związany z wyjściem do sklepu, na miasto czy nawet do znajomych. Niestety, codzienne obowiązki wymagają od nas wyjścia z domu, jednak czy możemy się na to przygotować oraz zapewnić sobie jak największy komfort w razie ewentualnego pojawienia się mdłości? Do najwyższych zasad, o których powinniśmy pamiętać zalicza się:

  • butelka wody mineralnej i przekąski w torebce, takie jak herbatniki, sucharki czy banany – pozwala to na zmniejszenie typowych dolegliwości ciążowych,
  • paczka migdałów, które są cennym źródłem makroelementów oraz witaminy B6, pozwalającej na skuteczne łagodzenie mdłości i osłabienie odruchu wymiotnego,
  • rozpoznanie terenu, które obejmuje uwzględnieni najbliższej toalety, gdyby nudności były zbyt silne i doprowadziły do nagłych wymiotów,
  • woda termalna w sprayu, która można używać bez ograniczeń i bez ryzyka skutków ubocznych, a pozwala uzyskać efekt odświeżenia i orzeźwienia, co jest często zbawienne podczas występowania ciążowych mdłości.

Uczucie mdłości w ciąży pojawia się i znika. Często nie możemy zapobiec złemu samopoczuciu, jednak warto znać kilka sprawdzonych sposobów, aby zmniejszyć ich intensywność lub całkowicie je wyeliminować. Warto je wypróbować i sprawdzić, który najlepiej sprawdza się w naszym przypadku.

Przeczytaj także: Zdrowy sen a materac 200×200 – ranking 9 produktów