Stres to wróg wielu z nas. Mimo że na początku możemy postrzegać go jako coś pozytywnego, co motywuje nas do działania i pobudza adrenalinę, to z czasem może okazać się, że działa na nas niszcząco. Przewlekły stres wiąże się z licznymi konsekwencjami, które znacząco obniżają komfort naszego życia. Co, jednak gdy niepokój dopadnie nas niespodziewanie? Jak zrelaksować się w stresującej sytuacji?

Co może być przyczyną stresu? 

Powody, dla których odczuwamy stres, mogą się różnić i być inne dla każdego człowieka. Występują jednak momenty, w których zdecydowana większość osób doświadcza stresu. Niezależnie od przyczyny, warto znać sposoby, które pozwolą nam poradzić sobie z nieprzyjemnymi emocjami.

Jednym z najczęstszych źródeł stresu jest praca. Wielu pracowników odczuwa stres w ciągu pracy, ale i poza nią, nie umiejąc przestać myśleć o swoich obowiązkach. Surowy szef, zbyt duża ilość zadań, słaba komunikacja, przytłoczenie, przepracowanie… Niestety, lecz w wielu zakładach tak wygląda stan rzeczy. Z tego względu fakt, że kogoś dopadł stres w ciągu pracy, nie powinien nas dziwić.

Inną kwestią, która nierzadko wywołuje w nas negatywne odczucia, są niespodziewane sytuacje, którym nie potrafimy zaradzić. Może być to wypadek na ulicy, nagła kontrola biletów czy awaria samochodu. Nie można zaprzeczyć, że życie jest niespodziewane, dlatego nigdy nie wiemy, co nas spotka. Wiele z tych zdarzeń może doprowadzić do dużego stresu. Z racji tego, że mają one miejsce bez ostrzeżenia, tym bardziej ważne jest, aby umieć poradzić sobie sobie z niepokojem, ponieważ sprawa może wymagać od nas szybkiej reakcji. Niezwykle silnymi stresogennymi wydarzeniami będą te, które wprawią nas w poczucie zagrożenia.

Jak szybko się zrelaksować w stresującej sytuacji?Zastosuj techniki relaksacyjne

Rzeczą, która powinna jako pierwsza przyjść nam do głowy w stresującej chwili, jest zastosowanie technik relaksacyjnych. Te proste sposoby już w parę minut pomogą nam się uspokoić. Miejmy na uwadze to, aby wybrać taką metodę, która będzie nam w pełni odpowiadała.

Jedną z najpopularniejszych technik będzie medytacja, która od dawna znana jest jako niezwykle skuteczna forma relaksacji. Pozwala ona na odcięcie się od spraw, które nas niepokoją. Dzięki niej wyciszymy nasz umysł i będziemy mogli swobodnie przyjrzeć się naszym emocjom i aspektom, które je wywołują. Medytacja obejmuje również pracę z oddechem – podczas sesji uczymy się, jak brać głębokie, spokojne oddechy, które dają sygnał naszemu organizmowi, że może się zrelaksować. Najlepsze efekty odniesiemy, gdy będziemy praktykować ją w miejscu, w którym czujemy się bezpiecznie. Mimo tego, gdy doświadczamy stresującej sytuacji, wciąż możemy sięgnąć po tę formę. Skupienie myśli i uważna praca z oddechem bez wątpienia pomoże nam uspokoić zszargane nerwy.

Technika relaksacyjna, którą możemy wykonać z łatwością, to wizualizacja. Polega ona na wyobrażaniu sobie spokojnych, pozytywnych obrazów, które sprawiają, że czujemy się bezpiecznie. Poprzez tę metodę pobudzamy wyobraźnię, która ciężko pracuje, aby stworzyć znajome nam wizje. Wizualizacja sprawdzi się w nagłych sytuacjach, w których znajdujemy się poza domem. Dzięki niej skupimy się na miłych wyobrażeniach i na moment zapomnimy o kwestiach, które nas martwią. Zwróćmy jednak uwagę na to, aby poświęć się w pełni wizualizacji – zmotywujmy wszystkie zmysły, wyciszmy nasz umysł i pozwólmy sobie się zrelaksować. Tylko w ten sposób możemy liczyć na pozytywne działanie tej metody.

Zrób sobie przerwę

Często zdarza się, że z powodu stresu czujemy się zmęczeni zarówno psychiczne, jak i fizycznie. Pogarsza się nasze samopoczucie, tracimy humor, nierzadko mamy problemy ze snem czy jedzeniem. Jeśli przechodzimy przez ciężki czas, nie bójmy się zrobić sobie przerwę. Pracowanie na pełnych obrotach w takim stanie nie dość, że jest nieefektywne, to jeszcze negatywnie wpłynie na naszą psychikę. Czasem wystarczy jeden dzień, aby odpocząć i się zregenerować. W przypadku, w którym stres dopada nas niespodziewanie, na przykład w miejscu pracy, również miejmy na uwadze nasz dobrostan. Wyjdźmy na chwilę, zaczerpnijmy świeżego powietrza, odpuśćmy chociaż na pięć minut – zauważymy, że dzięki temu będziemy się znacznie lepiej czuć, niż jakbyśmy zmuszali się do ciągłego wysiłku.

Poproś o wsparcie 

Nie zapominajmy o tym, że każdy z nas odczuwa stres. Jest to naturalna reakcja naszego organizmu, która towarzyszy nam w różnych momentach życia. Z tego względu nie wahajmy się przed poproszeniem kogoś o wsparcie. Nasi bliscy również wiedzą, na czym polega stres, dzięki czemu będą mogli się odnieść do naszej sytuacji i nam pomóc. Mogą nawet podzielić się swoimi sposobami na stres, które też będziemy mogli wypróbować. Dzięki rozmowie będziemy mogli pozbyć się z głowy kwestii, które nas męczą, a do tego zyskamy nową perspektywę. Co więcej, wspólnie spędzony czas doda nam otuchy i znacząco poprawi nasze samopoczucie. Jeśli czujemy, że rozmowa z bliskimi nie wystarczy, udajmy się do psychologa. Profesjonalista pomoże nam zrozumieć, co jest przyczyną naszych emocji i jak sobie z nimi poradzić.

Ze stresem możemy sobie radzić na różne sposoby również w naszym domu. W ciągu dnia przeznaczmy choć chwilę na to, aby się zrelaksować i odpocząć. Z czasem dostrzeżemy, że nasze samopoczucie się poprawia. W skutecznym odprężeniu się pomoże nam kołdra obciążeniowa, która otuli nas swoim przyjemnym materiałem i zapewni poczucie wygody i bezpieczeństwa. Charakteryzują się one dużym ciężarem. Leżąc pod nimi, możemy zredukować odczuwany stres czy lęk. W ten sposób znacznie łatwiej przyjdzie nam zaśnięcie.
Mimo że stresujące sytuacje nie są niczym przyjemnym, strach przed nimi nie powinien powstrzymywać nas przed normalnym funkcjonowaniem. Sięgnijmy po różne techniki relaksacyjne, pozwólmy sobie odpocząć i nie bójmy się poprosić o wsparcie, gdy go potrzebujemy – dzięki temu, nawet jeśli doświadczymy nieprzyjemnego zdarzenia, będziemy mogli sobie z nim poradzić.