Nie można ukryć, że nawet wspaniale urządzona sypialnia nie będzie zachwycać, jeśli będzie panować w niej nieporządek i chaos. Bałagan umniejszy piękno każdego pomieszczenia, nieważne, jaki wystrój będzie w nim panować. Z tego względu warto zadbać o porządek. Możemy rozpocząć od poradzenia sobie z drobiazgami, których jest pełno w naszej sypialni. Sprawdź, jak to zrobić!

Dlaczego warto uporządkować drobiazgi?

Walające się drobiazgi i szpargały, które możemy odnaleźć w różnych miejscach, to coś, co stanowi cechę charakterystyczną praktycznie każdego domu. Te elementy w pewien sposób zapełniają przestrzeń, a do tego sprawiają, że widać, że ktoś zamieszkuje daną przestrzeń. Powodują, że dane wnętrze staje się bardziej spersonalizowane i osobiste. Nie należy jednak przesadzać – zbyt wielka ilość niepotrzebnych przedmiotów przyczyni się do tego, że nasz dom stanie się zabałaganiony, a do tego wpłynie to negatywnie na to, jak postrzegają go inni.

Co więcej, powinniśmy pamiętać o tym, że przebywanie w nieuporządkowanym pomieszczeniu może też niekorzystnie wpływać na nasze samopoczucie. Nie bez powodu mówi się o tym, że czysty przestrzeń to czysty umysł. W pokoju, w którym wszystko znajduje się na swoim miejscu, zdecydowanie łatwiej będzie nam pracować i myśleć. Staniemy się bardziej produktywni, a do tego zyskamy więcej czasu, ponieważ nie będziemy musieli go marnować na częste sprzątanie czy szukanie potrzebnych nam rzeczy w bałaganie. Poprawi się nasz humor. Nie będziemy musieli też obawiać się tego, że niespodziewana wizyta gości nas zaskoczy, bowiem będzie panował u nas porządek.

Jak uporządkować nasze drobiazgi w sypialni?Szkatułki na drobne rzeczy

Nierzadko zdarza się, że nasz stolik nocny staje się miejscem, na które odkładamy wszystko, co tylko wpadnie nam w ręce – książki, chusteczki, szklanki z wodą, tabletki, bransoletki czy pierścionki. Nie potrzeba dużo czasu, aby z tego wszystkiego zrobił się chaos, który potem niezwykle ciężko okiełznać. Aby tego uniknąć, możemy zainwestować w szkatułki, które pomieszczą wszystkie nasze drobiazgi. To sprawdzi się szczególnie w przypadku takich rzeczy jak tabletki, których w wielu domach nie możemy zostawić ot tak na blacie, ponieważ istnieje ryzyko, że zje je dziecko. W kwestii takich artykułów jak biżuteria warto zaopatrzyć się w specjalne stojaki na naszyjniki czy tacki, na których będziemy mogli swobodnie odłożyć pierścionki, kolczyki lub bransoletki. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w której łańcuszki naszych błyskotek plączą się ze sobą.

Pojemne pudełka

Sypialnia często jest pomieszczeniem, w którym trzymamy wiele osobistych przedmiotów, których nie mamy gdzie indziej schować. Istnieje ryzyko, że zbierze się ich bardzo dużo. Mogą być to różne elementy – książki, kalendarze, pamiątki czy też ubrania i buty z zeszłego sezonu. Aby nie pogubić się w tym wszystkim, możemy zakupić pudełka lub większe pojemniki, w których będziemy mogli poukładać nasze rzeczy. Wcześniej warto je posegregować i podpisać, dzięki czemu zawsze będziemy wiedzieli, gdzie coś się znajduje. Tak przygotowane pudełka możemy włożyć do szafy lub ułożyć niezależnie w pokoju. Jeśli wybierzemy takie pojemniki, które będą kolorystycznie pasować do całego pomieszczenia, mogą one nawet stać się cennym dodatkiem.

Własnoręcznie wykonane koszyczki

Mówiąc o tym, że pojemniki mogą być również dekoracją, nie można pominąć koszyczków. Te artykuły możemy wykonać za pomocą szydełka, wikliny czy makramy. Możliwości jest wiele, dzięki czemu kreatywne dusze z pewnością odnajdą odpowiedni dla siebie sposób. Zdecydowanie się na to rozwiązanie nie dość, że zagwarantuje nam praktyczny i użyteczny przedmiot, to jeszcze umożliwi nam rozwój kreatywności. Samodzielne stworzenie koszyka czy pudełka przyniesie nam o wiele więcej satysfakcji, niż gdybyśmy poszli do sklepu i tam kupili dany produkt. Jeśli poćwiczymy tę praktykę, możemy nawet wykorzystać te umiejętności do stworzenia prezentu dla bliskich. Będzie to praktyczny podarunek, który z pewnością okaże się trafiony.

Sprytne rozwiązania

Często się zdarza, że nasze wnętrze będzie wymagać od nas wykorzystania sprytnych rozwiązań. Może zmusić nas do tego między innymi ograniczona przestrzeń, która nie pozwala nam wnieść tam odpowiedniej ilości szafek czy pojemników. W tym wypadku możemy na przykład postawić na łóżko, pod którym będziemy mogli zamontować wysuwane szuflady. Będziemy zdziwieni, kiedy przekonamy się, ile miejsca wtedy zyskamy. Szuflady nie będą widoczne, ale dzięki nim będziemy mogli uporządkować znaczną część naszych rzeczy. Możemy tam włożyć takie przedmioty, z których rzadko korzystamy – na przykład ubrania z poprzedniego sezonu.

Jak jeszcze zadbać o porządek?

Nie ma wątpliwości, że sypialnia to miejsce, w którym o porządek należy szczególnie zadbać. Samo uporządkowanie przedmiotów może nie wystarczać. Oprócz tego trzeba pamiętać o regularnym odkurzaniu pomieszczenia czy też częstym wietrzeniu, które wpłynie korzystnie na nasz sen. Nie można zapomnieć o zachowaniu naszych artykułów sypialnianych w czystości. Używana przez nas pościel powinna być prana co najmniej raz na dwa tygodnie. Warto tego pilnować, ponieważ spanie na brudnej tkaninie może doprowadzić do tego, że pogorszy się nasza cera. Nie będzie też to bezpieczne dla alergików. Chcąc jeszcze bardziej zadbać o naszą higienę snu, zainwestujmy w pokrowiec na materac. Jest to niezwykle przydatna rzecz, która ochroni nasz materac przed zabrudzeniami i zniszczeniami. Oczywiście, najpierw musimy zadbać o solidny materac (https://sleepinghouse.pl/133-materace-80×200). To taki produkt, który powinien być idealnie dopasowany do naszego ciała – tylko wtedy zyskamy pewność, że nasz kręgosłup jest odpowiednio podparty, a nasze mięśnie w pełni zrelaksowane.

Uporządkowanie drobiazgów to wspaniały pomysł na to, aby zadbać o swoją przestrzeń. Możemy w ten sposób zachować kontrolę nad tym, co posiadamy. Łatwiej będzie też nam odnaleźć dane przedmioty, gdy będziemy ich potrzebować. Zdecydowanie zyska też na tym nasza sypialnia, która stanie się harmonijnym i estetycznym miejscem!

Przeczytaj także: Zdrowy sen a materac 200×200 – ranking 9 produktów