Wiele osób mających od czasu do czasu ból głowy, mówią, że cierpią z powodu migreny. Jednak nie każdy taki dyskomfort oznacza od razu migrenę, która jest poważnym zaburzeniem neurologicznym. Wyróżnia ją przede wszystkim to, że ma o wiele więcej objawów, które są mocno charakterystyczne. Jakie są przyczyny pojawiania się migreny? Jakie są jej fazy i objawy? Jak zdiagnozować migrenę i jak ją leczyć? W tym artykule dowiesz się również czy można zapobiegać atakom migreny oraz poznasz domowe sposoby na radzenie sobie z nią. Jeśli jesteś tego ciekawy, to koniecznie czytaj dalej!

Migrena – co to jest?

Migrena jest to nawracający, napadowy i jednostronny ból głowy, któremu towarzyszą inne objawy, np. nadwrażliwość na dźwięki czy światło. Ciekawe jest to, że migrena określana jest jako ból pierwotny, co oznacza, że nie jest spowodowana innymi chorobami. Bardzo często migrena przekazywana jest z pokolenia na pokolenie, ponieważ ma uwarunkowania genetyczne. Według polskich statystyk w naszym kraju około 10% populacji cierpi z powodu migrenowego bólu głowy. Migrena rzadziej występuje u mężczyzn niż u kobiet. Interesujące jest również to, że WHO umieściło to schorzenie w pierwszej dwudziestce listy chorób, które powodują niesprawność.

Jakie są przyczyny pojawiania się migreny?

Migrena - wszystko co musisz o niej wiedzieć!Niestety, ale do dziś nie poznano jeszcze jednoznacznej przyczyny pojawiania się migreny. Pewne jest natomiast to, że jest to schorzenie dziedziczone genetycznie z udziałem kilku genów. Kiedy występuje napad, to bierze w nim udział układ naczyniowy, włókna nerwowe oraz ośrodki w korze mózgowej, więc jest to bardzo rozbudowany proces. Dowiedziono również tego, że ból migrenowy może być wyzwalany lub nasilany przez różne elementy codziennego życia, np. głód, niedobór snu lub jego nadmiar, spożycie alkoholu, hałas, jaskrawe światło czy silne zmęczenie po intensywnym wysiłku fizycznym. Osoby, które cierpią z powodu otyłości, również są bardziej narażone na pojawienie się w ich życiu migreny. Tę dolegliwość może powodować również nadużywanie leków oraz codzienny stres. Co ciekawe, nawet pogoda może mieć wpływ na pojawienie się dolegliwości migrenowych, a zwłaszcza gwałtowne jej zmiany. Niektóre osoby twierdzą, że wąchanie perfum wyzwala u nich ból lub zmiany hormonalne w trakcie miesiączki czy jajeczkowania. Naukowcy udowodnili również, że niektóre potrawy, takie jak czekolada czy żółty ser oraz leki, np. doustna antykoncepcja mogą być przyczyną pojawienia się migreny.

Migrena – fazy

Migrena jest dolegliwością, która wyróżnia się tym, że ma cztery fazy:

  • fazę zwiastującą – najczęściej rozpoczyna się 72 godziny przed atakiem migreny. W tej fazie mogą wystąpić wczesne objawy takie jak zwiększony apetyt, niewyjaśnione zmiany nastroju czy zaparcia i zwiększone oddawanie moczu,
  • aurę – u niektórych osób podczas migreny występuje również tzw. aura, która połączona jest już z typowym bólem głowy. Aura to tak naprawdę kolejne objawy, takie jak zaburzenia widzenia, np. błyski światła lub martwe pola. Mogą pojawić się nawet zaburzenia w mówieniu! Aura zazwyczaj zaczyna się stopniowo i narasta w ciągu następnych kilku minut. Jej czas trwania szacuje się na od 20 minut do godziny,
  • fazę bólu – trzecia faza migreny to już standardowy ból głowy, który zwykle zaczyna się delikatnie, a później staje się silniejszy. Nieleczony może trwać od 4 do nawet 72 godzin. Temu bólowi bardzo często towarzyszą również inne objawy takie jak wrażliwość na światło, dźwięki czy na zapachy. Mogą pojawić się również nudności oraz wymioty,
  • fazę postrodmalną – jest to ostatnia faza migrenowa, która kończy atak. Osoba po nim może odczuwać duże zmęczenie, a wręcz wyczerpanie organizmu. Dodatkowo może czuć się słaba i zdezorientowana. Objawy te ustępują zazwyczaj w ciągu 24 godzin.

Jakie mogą być objawy migreny?

Objawy migreny można podzielić na te występujące przed fazą bólu oraz w trakcie jej występowania. Przed pojawieniem się migreny może wystąpić ogólna drażliwość, zawroty głowy czy mrowienie rąk oraz nóg. Charakterystyczne są również zaparcia, sztywność szyi, zaburzenia widzenia czy te związane z motoryką i mówieniem. Później występuje pulsujący ból, który koncentruje się na jednym lub więcej punktach na głowie. W fazie bólu mogą wystąpić nudności, wymioty czy zawroty głowy. Osoba jest wtedy drażliwa, nerwowa oraz może odczuwać nadmierne pocenie się, oraz dreszcze. W niektórych przypadkach obecny jest również ból brzucha.

Migrena – diagnostyka

Diagnostyka migreny opiera się przede wszystkim na badaniu podmiotowym, czyli bardzo dokładnym wywiadzie lekarza z pacjentem. Lekarz zbiera potrzebne dane, aby postawić dobrą diagnozę. Dodatkowo specjalista zleca inne badania, takie jak EEG, czyli elektroencefalografię oraz badanie obrazowe głowy. Należy pamiętać, że nie wszystkie objawy migreny będą występować w każdym przypadku, dlatego postawienie dobrej diagnozy przez lekarza może być utrudnione.

Jak leczyć migrenę?

Leczenie migreny można tak naprawdę podzielić na doraźne oraz profilaktyczne. Pierwsza grupa polega na przyjmowaniu leków w celu zmniejszenia dolegliwości, gdy są one już obecne. Natomiast druga stawia na codzienne przyjmowanie danego specyfiku, który ma na celu zmniejszenie liczby i intensywności ataków.

Migrena to bardzo poważna choroba, która może mocno utrudniać codzienne życie i funkcjonowanie. Podczas ataków migrenowych bardzo ważny jest również odpoczynek i zdrowy sen, który zapewnić może idealny materac. Znajdziesz go tutaj abcsnu.pl. ABCsnu to producent bardzo dużej ilości materaców oraz innych artykułów sypialnianych, które wyróżniają się przede wszystkim swoją doskonałą jakością. Jeśli chcesz kupić materac osobiście, to udaj się do jednego z wielu takich sklepów znajdujących się w mieście Ostrów Wielkopolski. Tam z całą pewnością znajdziesz to, czego szukasz!

Przeczytaj także: Łóżka mieszane.