Każdy środek transportu wiąże się z pewnymi korzyściami, a z drugiej strony minusami. Największy problem pojawia się jednak między wyborem auta a komunikacji miejskiej. Przed tym dylematem najczęściej stają mieszkańcy większych miast, gdzie tramwaje i autobusy posiadają naprawdę dobre połączenia i są na wyciągnięcie ręki, a korki w godzinach szczytu tym bardziej zachęcają do przerzucenia się na komunikację miejską. Podróż autem jest jednak bardziej komfortowa i swobodna. Każda z tych opcji ma zatem swoje wady i zalety, które postaramy się przedstawić w tym artykule.

Jakie są zalety komunikacji miejskiej?

Choć z komunikacji miejskiej najczęściej korzystają te osoby, które nie posiadają własnego samochodu, to jednak coraz częściej wybierają ją także osoby, które dotychczas podróżowały autem. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że komunikacja miejska, a w szczególności tramwaje, omija korki. Każdy, kto próbował przejechać przez miasto w godzinach szczytu, wie, jakie to wyzwanie. Godziny szczytu nie są jednak większym problemem dla komunikacji miejskiej, pomijając fakt, że autobusy i tramwaje są wypełnione po brzegi ludźmi wracającymi z pracy lub szkoły. Wystarczy, że tramwaj wjedzie na wydzielone tory, a autobus znajdzie się na buspasie i korki będzie można zostawić za sobą. Kolejnym plusem komunikacji miejskiej jest jej dostępność. Jedynym naszym obowiązkiem jest tutaj zakup biletu. Jeżeli go mamy, możemy jechać, gdzie chcemy. Poza tym linie autobusowe i tramwajowe w wielu miastach są naprawdę dobrze rozbudowane, dzięki czemu możemy dojechać w prawie każde miejsce na mapie miasta. Komunikacja miejska jest również mniej obciążająca dla naszego portfela. Pojedynczy bilet na przejazd kosztuje maksymalnie kilka złotych, a decydując się na bilet miesięczny, zaoszczędzimy jeszcze więcej. Ceny paliwa decydują jednak o tym, że jazda autem na krótkich dystansach jest mniej opłacalnym rozwiązaniem. Ponadto komunikacja miejska pozwala lepiej zorganizować czas. Dokładne godziny odjazdów i przyjazdów, a także brak konieczności poszukiwania miejsca parkingowego mogą wyglądać na drobnostki, ale w praktyce potrafią zaoszczędzić mnóstwo czasu, który w innym przypadku spędzilibyśmy w aucie. Podróż autobusem czy tramwajem daje nam również więcej czasu dla siebie. Podczas jazdy możemy nadrobić zaległości w lekturze czy po prostu odpocząć, nie przejmując się korkiem na drodze.

Jakie są zalety podróżowania autem?

Auto czy komunikacja miejska? Plusy i minusyOsoby, które na co dzień podróżują autem, widzą w nim zdecydowanie więcej zalet. Przede wszystkim wyróżnia się on znacznie większą wygodą niż transport publiczny. Mimo licznych zalet nie jest on jednak w stanie zastąpić komfortu posiadania własnego auta. Nawet korki nie są tak uciążliwe, jeśli aktualnie przebywamy w klimatyzowanym wnętrzu zamiast w dusznym i przepełnionym tramwaju czy autobusie. Ponadto, jadąc samochodem, nie musimy pilnować rozkładu komunikacji miejskiej ani martwić się tym, że autobus czy tramwaj nam ucieknie lub się spóźni. Podróż autem to też spokój i możliwość wyciszenia po całym dniu pracy. Komunikacja miejska wiąże się jednak z tym ryzykiem, że trafimy na wyjątkowo uciążliwego współpasażera. W naszym własnym samochodzie nic nie ma prawa nas zaskoczyć. Jeśli też nie liczyć korków w godzinach szczytu, to auto zdecydowanie wygrywa w pojedynku o czas przejazdu. Dzięki niemu nie musimy czekać na przyjazd, kolejne przystanki czy uciążliwe przesiadki. Co więcej, w pewnym sensie auto zapewnia także większe bezpieczeństwo. Pozwala ono uniknąć kontaktu z dużą grupą ludzi i można w nim swobodnie przebywać bez obawy o styczność z zarazkami czy zanieczyszczeniami. Stało się to tym bardziej docenione w czasach pandemii. Samochód to również większa elastyczność. Daje pełną kontrolę nad przebiegiem trasy, dzięki czemu plany możemy zmieniać w dowolnym momencie, co jest jednak trudniejsze w przypadku komunikacji publicznej. Auto daje więc o wiele więcej swobody, nie tylko jeśli chodzi o samą trasę, ale również komfort jazdy i prywatność.

Które rozwiązanie posiada więcej minusów?

Mimo licznych zalet obu rozwiązań żadne z nich nie pozostaje niestety bez pewnych wad. Jednak to, który środek transportu w ogólnej ocenie pozostaje lepszą opcją, najskuteczniej sprawdzić skupiając się na ilości mankamentów. Minusem komunikacji miejskiej niewątpliwie jest brak elastyczności – nie możemy skorzystać z niej w dowolnym momencie. Wpierw musimy zapoznać się z rozkładem jazdy, który nierzadko też odpowiada naszym planom. Ponadto komunikacja publiczna, w szczególności w godzinach szczytu, może wiązać się z tłokiem i hałasem, przez co nie zapewnia komfortowych warunków podróży. Niekiedy konieczne są także przesiadki, a kurs tramwaju czy autobusu może się przecież przedłużyć, co z kolei wiąże się z opóźnieniami. Natomiast głównymi wadami podróży autem są tak naprawdę jedynie koszta i ewentualny stres związany z korkami oraz tym, gdzie zaparkować. Z tego wynika, że komunikacja miejska posiada zdecydowanie więcej minusów. Nie gwarantuje komfortu, często zawodzi z powodu opóźnień, a nawet wypadających kursów. Jednak ostateczna decyzja, który środek transportu jest korzystniejszy, zależy od wielu czynników, a w tym indywidualnej sytuacji każdego z nas. Dla jednej osoby samochód może być uznany za bardziej problematyczny z powodu wysokich kosztów i problemów związanych z ruchem drogowym, podczas gdy dla innej osoby komunikacja miejska może być uciążliwa ze względu na ograniczoną elastyczność i tłok.

Wygoda kosztuje

Jedno jest jednak pewne – z racji, że podróż autem jest raczej bardziej kosztowna, ale z drugiej strony zapewnia większy komfort, za wygodne warunki jazdy trzeba po prostu płacić. Komunikacja miejska zawsze była tym tańszym rozwiązaniem, lecz nie należy się spodziewać, że będziemy mogli w spokojnej atmosferze dotrzeć do obranego celu. Autobusami i tramwajami podróżują różni ludzie, którzy tak samo jak my chcą dojechać do pracy lub wrócić do domu. Zawsze też znajdą się takie osoby, które będą po prostu zakłócać spokój, przez co nie możemy cieszyć się komfortowymi warunkami. Nigdy nie wiemy również, na jak duże zagęszczenie ludzi trafimy, czy będziemy mogli usiąść, czy będziemy zmuszeni stać, ponieważ inni potrzebują miejsca siedzącego bardziej od nas. Jeżeli więc zależy nam tylko i wyłącznie na wygodzie, a pieniądze nie grają roli, auto w wielu przypadkach będzie lepszą opcją.

W kwestii wygody nie zapominajmy też o doborze odpowiedniego materaca do snu. Ostrów Wielkopolski to miasto, w którym znajdziemy wiele doskonałych produktów od sleepmed.pl. Warto wiedzieć, że dobrze dopasowany materac to podstawa jakościowego wypoczynku.

Należy jednak pamiętać, że ten artykuł jest jedynie obiektywnym spojrzeniem na oba przypadki, a to, który środek transportu jest faktycznie lepszy, będzie zależeć wyłącznie od naszych indywidualnych potrzeb i preferencji. Zarówno komunikacja miejska, jak i auto posiadają swoje plusy i minusy, które warto rozważyć podczas wyboru optymalnego rozwiązania.

Przeczytaj także: Jaką poduszkę do spania wybrać?