Wybór nowego smartfona obecnie dla wielu z nas stanowi spore wyzwanie. Wynika to z faktu, iż współczesny rynek oferuje nam różnego rodzaju produkty, które różnią się specyfikacją techniczną. Jak zatem wybrać dobry telefon, z którego będziemy zadowoleni? Najlepiej kierować się indywidualnymi preferencji. Oto dziewięć porad, które pomogą nam dokonać najlepszego zakupu!

Dlaczego wybór odpowiedniego smartfonu jest ważny?

Nowoczesne telefony kryją w sobie niemalże nieskończone możliwości. Wynikają one z wykorzystania w pełni sprzętu oraz wciąż pojawiających się aplikacji. Tak naprawdę urządzenia te pozwalają nam zrobić pamiątkowe zdjęcie na wakacjach, oglądać filmy w domowym zaciszu na materacu do spania oraz pomagają nam odnaleźć się w nowym miejscu. To tylko kilka z przykładowych funkcji, które oferuje nam dobry telefon. Jednak, jak go wybrać? Najważniejszą funkcję odgrywa tutaj specyfikacja. To dzięki niej urządzenie jest w stanie zaoferować nam o wiele więcej! Oto dziewięć kroków, które pozwolą nam wybrać dobry telefon!

Krok pierwszy – wielkość i rozdzielczość ekranu

Obecnie producenci stawiają na wyświetlacze o dużych przekątnych, przez co zdecydowana większość ma powyżej sześciu cali. Tak naprawdę im większy ekran, tylko trudniej obsługiwać telefon jedną ręka – co dla niektórych może być uciążliwe. Warto również zaznaczyć, że za zmianą proporcji idzie korekta w rozdzielczości. Uznaje się, że najpopularniejsze są ekrany AMOLED, które zapewniają odpowiednie nasycenie barw.

Krok drugi – system operacyjny

Jak wybrać dobry telefon? Oto sprawdzone porady!Kilka lat temu mieliśmy do czynienia z trzema systemami operacyjnymi na urządzenia mobilne – Google Android, Apple iOS i Windows Phone. Obecnie rynek zdominował Google Android oraz Apple iOS. Oba dają dużo możliwości, więc wybór tutaj opiera się na podstawie naszych przyzwyczajeń z poprzednich urządzeń. Jeśli natomiast kupujemy swój pierwszy smartfon, to sprawdźmy, który z nich bardziej nam odpowiada.

Krok trzeci – procesor

W smartfonach używa się różnych procesorów, a do najpopularniejszych zalicza się układy Qualcomm Snapdragon i konkurencyjne MediaTek. Zazwyczaj mym do czynienia z procesorami ośmiordzeniowymi. Warto tutaj pamiętać, że im bardziej zaawansowana technologia, tym nowszy i lepszy procesor. Wybór ten zależy przede wszystkim od tego, do czego ma nam posłużyć telefon.

Krok czwarty – pamięć RAM

Pamięć RAM to jeden z najważniejszych punktów specyfikacji każdego telefonu – w końcu to od niego zależy szybkie i sprawne działanie! 3 GB RAM to minimalna ilość, jaką powinien mieć tani smartfon z Androidem. 4 GB RAM – wartość charakteryzująca modele ze średniej półki. Natomiast 6-12 GB RAM mają najmocniejsze produkty, którymi są flagowe telefony na rynku.

Krok piąty – aparat

Każdy z nas lubi robić zdjęcia pamiątkowe. Dotyczą one wyjątkowych chwil w naszym życiu. Wielu z nas chce również po prostu utrwalić piękno krajobrazu czy architektury. W tym celu często wykorzystuje się telefon, gdyż jest on wygodny w obsłudze. Powinien on posiadać doby aparat. Oprócz samej rozdzielczości, na jakość zdjęcia wpływa m.in. jasność obiektywu, stabilizacja optyczna, autofokus czy aparat głębi. Uwzględnijmy zatem wszystkie te kwestie i wybierzmy odpowiadający nam model!

Krok szósty – bateria

Kwestia wyboru baterii jest dość indywidualna. Zależy głównie od tego, w jakim celu ma nam służyć smartfon oraz jak często będziemy z niego korzystać. Dodatkowo, na czas pracy baterii wypływa lokalizacja GPS, procesor, wielkość i rozdzielczość ekranu, a nawet wersja systemu operacyjnego. Standardowa pojemność baterii to min. 450 mAh. Jednak znajdziemy również modele posiadające 5000 mAh lub 6000 mAh.

Krok siódmy – wodoodporność

Istotną cechą każdego telefonu jest wytrzymałość. Obejmuje to upadki, dlatego producenci najczęściej stawiają na obudowy wykonane ze szkła oraz stopów metali i aluminium. Oprócz tego nasz telefon jest narażony na zarysowania, pyłki czy wodę. Ostatniemu czynnikowi można zaradzić na dwa sposoby – decydując się na model wodoodporny lub kupując wodoodporną obudowę. Wówczas możemy np. robić zdjęcia na basenie!

Krok ósmy – dual SIM

Na jednym smartfonie możemy mieć dwa numery telefonu. Za funkcję tą odpowiada dual SIM. Jest to idealne rozwiązanie dla osób chcących korzystać z jednego urządzenia np. z numeru prywatnego i służbowego. Ciekawą zaletą jest możliwość korzystania z sieci dwóch niezależnych operatorów. Daje nam to dodatkowo większe możliwości pod kątem korzystnych pakietów u danych operatorów.

Krok dziewiąty – audio, muzyka i głośniki

Wielu z nas pomija kwestie audio i muzyki. Jak się okazuje – z funkcji tych korzystam dość często, np. będąc w podróży. Na współczesnym rynku dostępne są różne modele, jednak warto zwrócić swoją uwagę na złącze słuchawkowe. Obecnie smartfon ma mini jack 3,5 mm lub USB-C. Warto również sprawdzić urządzenie pod kątem głośników stereo. W końcu nie zawsze mamy lub chcemy oglądać film w słuchawkach. Inna kwestia jest Bluetooth 5.2, które zużywa mniej energii oraz przesyła bezprzewodowo dźwięk o lepszej jakości.

Dobry smartfon to dzisiaj podstawa. Zastępuje szereg urządzeń, w tym aparat, kamerę, odtwarzacz MP4, mapę i wiele innych. Warto zatem dopasować go do swoich aktualnych potrzeb i preferencji!

Przeczytaj także: Spanie z telefonem – jak wpływa na nasz organizm?