Tak naprawdę budowanie relacji jest jedną z podstawowych umiejętności społecznych każdego człowieka. Stanowią istotny element życia rodzinnego, towarzyskiego, partnerskiego czy też zawodowego. Co więcej, posiadanie tej umiejętności pozwala nam na realizację zamierzonych celów – swoich oraz innych. A co zrobić, aby stworzone relacje były bezproblemowe i satysfakcjonujące? Oto kilka zasad budowania trwałych relacji międzyludzkich!
7 podstaw, które pomogą stworzyć trwałe relacje międzyludzkie
Niezaprzeczalnie, dzięki zbudowanym relacją możemy czerpać większą przyjemność z różnych sfer naszego życia. Odczuwamy również większą satysfakcję z czasu spędzanego z innymi osobami. Właśnie dlatego warto już dziś wiedzieć, jakie są podstawowe kwestie przy budowaniu trwałych relacji międzyludzkich. Oto siedem najważniejszych zasad!
Słuchanie
Zdolność mówienia i wyrażania własnego zdania jest ważna, jednak czasem warto na chwilę zamilknąć. W relacjach międzyludzkich ważne jest aktywne słuchanie drugiej osoby. Odnosi się do to skupienia całej swojej uwagi na rozmówcy tylko po to, aby naprawdę zrozumieć, co chce nam przekazać. Oprócz tego nie należy tutaj przerywać w czasie wypowiedzieć, powstrzymać się od własnych osądów czy rad. W ten sposób możemy stworzyć poczucie akceptacji, wzajemnego zaufania oraz zrozumienia, dzięki czemu unikniemy niepotrzebnych porozumień.
Jasne komunikaty
Żaden nasz rozmówca nie ma obowiązku domyślać się, czego tak naprawdę potrzebujemy lub co chcemy przekazać. Chcąc zbudować trwałą relację, należy postawić przede wszystkim na jasne i klarowne komunikaty. Nie wstydźmy się mówić o tym, co nam nie prasuje lub czego w danej chwili potrzebujemy. W ten sposób unikniemy niepotrzebnych porozumień, a kto wie, może z czasem nasza relacja rozwinie się na tyle, że faktycznie będziemy rozumieć swoje wzajemne potrzeby?
Szczerość
Coraz częściej spotykamy się z sytuacją, w której poznając nową osobę, chcemy jej zaimponować. Wiąże się to z udawaniem kogoś, kim nie jesteśmy. Jednak, czy to ma sens? Jeśli chcemy się z kimś zaprzyjaźnić, to pokażmy mu, jacy jesteśmy. Noszenie masek nie tylko jest nie fair, ale także może być bardzo uciążliwe. Zatem miejmy odwagę mówić to, co myślimy i czujemy oraz po prostu bądźmy sobą!
Empatia
Czasem warto powstać się w sytuacji drugiej osoby i spojrzeć na dany problem lub daną sytuację z drugiej strony. Egoistyczne podejście do wielu spraw z pewnością nie pomoże nam wypracować trwałej relacji zarówno z rodziną czy partnerem, jak i przyjaciółmi oraz współpracownikami. Pamiętajmy jednak, że dbanie i traktowanie swoich potrzeb jako ważnych nie jest egoizmem, a zdrowym poczuciem własnej wartości. Znajdźmy zatem złoty środek!
Brak oceny
Ludzie z natury oceniają innych, stawiając ich w dobrym lub złym świetle. Jednak w budowaniu relacji międzyludzkich może to doprowadzić do kłótni czy konfliktu. Człowiek rozwija się dzięki konstruktywnej krytyce, stając się lepszą wersją siebie. Postarajmy się zatem nie osądzać, nie krytykować lub nie “szufladkować” osób, gdyż może to utrudnić zmianę. Zatem, jak dobrze rozwijać swoją relację? Najlepiej poprzez szczere zainteresowanie i wsparcie, a nie ocenę – niezależnie od tego, czy ma być pozytywna, czy negatywna.
Wspólna odpowiedzialność
Mówi się, że do tanga trzeba dwojga. Sytuację tą odnosi się do wielu kwestii, w tym do budowania trwałych relacji międzyludzkich. Jeśli mówimy o rozwoju relacji, to powinny być tutaj zaangażowane obie strony. Oznacza to, że niedopuszczalne jest zrzucanie ciężaru odpowiedzialności na jedną ze stron, samemu przyjmując bierną postawę.
Granice
Coraz częściej mówi się o tym, aby w relacjach osobistych i zawodowych stawiać jasne granice. Nie ma się co dziwić – każdy z nas ma swoje poglądy czy potrzeby, o których nie może zapomnieć. Warto zatem nie tylko smakiem stawiać granice, ale także szanować cudze. W ten sposób znajdziemy rozwiązanie, które usatysfakcjonuje obie strony, a także pozwala na budowanie trwałej relacji opartej na wzajemnym szacunku.
Czy sen może wpływać na budowanie relacji międzyludzkich?
Istnieje wiele czynników, które w znaczący sposób wpływają na budowanie relacji międzyludzkich. Być może zdziwi nas fakt, iż sen pełni tutaj kluczową kwestię. Dlaczego? Zapewne nie raz budziliśmy się rano nie wypoczęci, zmęczeni lub wstaliśmy “lewą nogą”. Skutkiem tego był zepsuty humor na cały dzień. Najczęściej wiąże się to z opryskliwością czy złośliwością w kontakcie z drugim człowiekiem, co nie sprzyja budowaniu relacji. Na szczęście można temu zapobiec, a wszystko to dzięki wdrożeniu w swoje życie zasad higieny snu. Jest to zbiór ogólnie przyjętych norm, które po wdrożeniu w życie, mogą poprawić efektywność naszego wypoczynku. Do nich zalicza się m.in. wygodny http://materace-sprezynowe24.pl/, piankowy lub hybrydowy. Modele te różnią się nie tylko wypełnieniem, ale także stopniem twardości czy właściwościami. Poprzez odpowiednie dopasowanie do osobistych potrzeb oraz preferencji, mamy gwarancję zdrowego wypoczynku. Wysokiej jakości modele znajdziemy na https://abcsnu.pl/10-materace.
Niezaprzeczalnie, interakcje międzyludzkie towarzyszą nam na co dzień i to praktycznie w każdym miejscu. Pamiętajmy, że na kwestię tą pływa wiele czynników, dlatego warto zaznajomić się z podstawowymi zasadami budowania relacji.