W świecie fitnessu i aktywności fizycznej wybór między bieżnią mechaniczną a bieganiem na zewnątrz stanowi przedmiot wielu dyskusji. Jedni uważają, że aktywność w plenerze jest niezastąpiona i niezwykle cenna, zaś inni nie przepadają za tego typu rozwiązaniem i wolą zaszyć się na siłowni czy w domowym zaciszu. Jednakże zarówno bieżnie mechaniczne, jak i bieganie na świeżym powietrzu mają swoje wady i zalety. Ostateczny wybór zależy od preferencji osobistych, celów treningowych oraz warunków, jakie dana osoba preferuje podczas wykonywania swojego treningu. Przed podjęciem decyzji warto rozważyć różnice i korzyści wynikające z obu opcji.

Co daje bieganie w plenerze?

Bieganie w plenerze niesie ze sobą oczywiście wiele korzyści tak jak w przypadku innych aktywności wykonywanych na świeżym powietrzu. Jego zalety mają przede wszystkim bezpośredni związek z poprawą zdrowia fizycznego i samopoczucia. Po pierwsze regularne bieganie na świeżym powietrzu wzmacnia serce oraz poprawia kondycję układu krążenia. W ogólnej mierze treningi kardio w plenerze poprawiają wydolność organizmu, obniżają ciśnienie krwi oraz zmniejszają ryzyko chorób serca. Poza tym bieganie na zewnątrz angażuje różne grupy mięśniowe, co prowadzi do zwiększenia ogólnej wytrzymałości fizycznej. Różnorodny teren, taki jak pagórki czy zmienne nawierzchnie, pomaga wzmocnić mięśnie nóg i poprawić równowagę. Co też istotne, świeże powietrze wspiera zdrowie emocjonalne, a w połączeniu z aktywnością fizyczną stanowi wspaniałe rozwiązanie dla redukcji stresu, poprawy nastroju oraz zmniejszenia objawów depresji czy lęku. Bieganie na zewnątrz jest też bardziej dostępne i elastyczne. Nie potrzebujemy tutaj specjalistycznego sprzętu ani karnetu na siłownię. Bieganiu mogą również towarzyszyć przyjemniejsze doznania w postaci ciekawych krajobrazów i widoków. To pozwala dostosować trening do własnych preferencji. Ponadto wiele osób doświadcza większej motywacji do aktywności fizycznej, jeżeli odbywa się ona na zewnątrz. Są jednak takie aspekty, które decydują o tym, iż bieżnia mechaniczna jest lepszym rozwiązaniem niż bieganie w plenerze.

Zalety bieżni mechanicznej

Bieżnia mechaniczna a plener: które rozwiązanie jest lepsze?Bieżnia mechaniczna to coraz bardziej popularne urządzenie do treningów kardio, które stanowi świetną alternatywę dla biegania w terenie. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że z tego rozwiązania można skorzystać w czasie brzydkiej, deszczowej pogody. Bieżnia mechaniczna umożliwia przeprowadzenie treningu w dowolnym momencie, niezależnie od warunków atmosferycznych. Ponadto jest to bardziej wygodny wybór i też pewnego rodzaju oszczędność czasu, jeżeli posiadamy bieżnię w domu. Zapewnia ona więc prywatność oraz komfort, co dla wielu osób jest niezwykle cenne. Bieżnia umożliwia również łączenie treningu kardio z ćwiczeniami siłowymi, nie tracąc czasu na dojazdy czy przebieranie się. Co więcej, daje większą kontrolę nad warunkami treningowymi. Dzięki niej możemy dostosowywać prędkość, nachylenie i czas treningu do własnych preferencji i celów. Bieżnie mechaniczne są też nierzadko wyposażone w funkcje pomiarowe, takie jak monitorowanie tempa, przebytej odległości, spalonych kalorii czy tętna. Pozwala to na śledzenie postępów treningowych i dostosowywanie intensywności aktywności. Tego typu rozwiązanie może być także bezpieczniejsze dla naszego zdrowia, a w szczególności zdrowia stawów. Elastyczna i amortyzowana powierzchnia bieżni to znacznie lepszy wybór, który pomaga zmniejszyć obciążenie kolan czy kostek podczas biegania. Mimo wszystko nierówności terenu w czasie aktywności na świeżym powietrzu sprawiają, że bieganie jest bardziej nieprzewidywalne.

Wady bieżni mechanicznej

Choć pod wieloma względami bieżnia mechaniczna przeważa nad aktywnością w terenie, to jednak nie pozostaje ona bez wad, przez które wiele osób pozostaje przy bieganiu na zewnątrz. W głównej mierze bieżnia mechaniczna wiąże się z monotonią treningów, podczas gdy aktywność na świeżym powietrzu zapewnia różnorodność terenu. Poza tym jest ona jedynie symulacją naturalnego biegu – nawet najbardziej zaawansowane bieżnie nie są w stanie dokładnie zasymulować naturalnego biegu na zewnątrz, który uwzględnia nierówności i różne rodzaje powierzchni. Wpływa to na biomechanikę ruchu i angażowanie różnych grup mięśniowych. Co też warto zaznaczyć to to, że choć z jednej strony bieżnia mechaniczna jest lepszym rozwiązaniem dla stawów, to jednak z drugiej nadmierne poleganie na jej amortyzacji również może prowadzić do potencjalnych kontuzji, zwłaszcza jeśli bieżnia nie jest odpowiednio dostosowana do indywidualnych potrzeb użytkownika. U niektórych poruszanie się na bieżni może także powodować uczucie nudności i dezorientację z powodu stałego ruchu podłoża pod stopami. Jest to więc duże przeciwskazanie, które jednak decyduje o tym, iż aktywność w terenie jest lepszym i zdrowszym rozwiązaniem. Dużą rolę odgrywa tutaj również oczywiście koszt i wymiar przestrzenny. Ceny bieżni mechanicznych nie są jednak niskie, a ponadto mogą wymagać regularnych konserwacji i ewentualnych napraw. Są to też duże urządzenia, na które trzeba znaleźć miejsce we własnym domu. Naturalnie można zdecydować się na korzystanie z bieżni na siłowni, aczkolwiek nadal wiąże się to z pewnego rodzaju wydatkiem, w tym przypadku koniecznością posiadania karnetu na siłownię.

Ostateczne porównanie obu rozwiązań

Jakie rozwiązanie jest zatem najlepsze? Tak naprawdę trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Jednym mogą przeszkadzać wady związane z aktywnością na świeżym powietrzu, zaś inni nie potrafią zaakceptować minusów bieżni mechanicznej. Warto jednak zauważyć, że wysiłek na bieżni zawsze będzie mniejszy niż podczas biegania w terenie. Możliwość kontrolowania swojego treningu na bieżni mimo wszystko decyduje o tym, że wybieramy lżejsze parametry (mniejszą prędkość, nachylenie), a samo bieganie również nierzadko trwa krócej. Aktywność na świeżym powietrzu wiąże się jednak z tym, iż musimy dobiec do obranego celu, choćby miałby nim być dom. Podczas biegania na bieżni raczej takiego celu nie mamy, ewentualnie jest nim konkretna liczba przebytych kilometrów. Z tego też względu bieganie w terenie angażuje nas w większym stopniu i wymaga od nas większej dawki motywacji. Na bieżnię można wybrać się nawet od niechcenia i skończyć swój „trening” po kilku minutach. Jednak bieżnia pod wieloma aspektami też może przeważać nad aktywnością w plenerze. Ostatecznie wszystko zależy od osobistych preferencji i celów treningowych.

Nie zapominajmy też, aby po wysiłku fizycznym zadbać o należyty odpoczynek. Istotną rolę odgrywa tutaj zdrowy sen, który wymaga doboru odpowiedniego materaca. W Ostrowie Wielkopolskim na pewno taki otrzymasz! Wystarczy zajrzeć pod te linki: hilding.pl, sleepinghouse.pl, a niewątpliwie znajdziesz dla siebie idealny model.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, które rozwiązanie jest lepsze – obie opcje mają swoje zalety. Niektórzy mogą preferować regularność i kontrolę bieżni mechanicznej, podczas gdy inni będą czerpać radość z biegania na zewnątrz i kontaktu z naturą. Ważne jest, aby wybrać opcję, która najlepiej odpowiada indywidualnym potrzebom i pomaga utrzymać regularność treningu.