Wszyscy znamy to stwierdzenie: człowiek powinien spać przez 8 godzin dziennie, by cieszyć się pełnią zdrowia oraz dobrego samopoczucia. To zalecenie jest tak głęboko zakorzenione w naszej świadomości, że wielu z nas uważa je za niepodważalną prawdę. Jednak czy faktycznie sen krótszy niż 8 godzin jest równoznaczny z brakiem zdrowia i witalności? W dzisiejszym artykule przyjrzymy się sennym przyzwyczajeniom i spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, które z nich rzeczywiście mogą podnosić jakość naszego nocnego wypoczynku, a tym samym życia.
To kwestia indywidualna
Słynne osiem godzin jest wynikiem uśrednienia dokonanego przez badaczy. Zgodnie z obecnym stanem wiedzy naukowej, dorosły człowiek potrzebuje około ośmiu godzin wypoczynku każdej nocy, by móc cieszyć się dobrą odpornością, efektywnością działań i codziennym zadowoleniem. Klucz leży jednak w określeniu około — każdy z nas jest inny, a na to, ile powinniśmy zażywać snu, wpływ ma prowadzony przez nas styl życia, wiek czy zdrowie. Ważne jest także to, że człowiek na różnych etapach swojego życia potrzebuje zróżnicowanej ilości snu. W dzieciństwie potrzebowaliśmy popołudniowej drzemki, by nie kaprysić wieczorami. W okresie nastoletniości, kiedy nasze organizmy przechodzą ogromne zmiany, możemy sypiać nawet o kilka godzin dłużej niż dorośli. Co więcej, nasz zegar biologiczny jest cofnięty o kilka godzin w stosunku do tego, jak funkcjonują ludzie po okresie dojrzewania. Dzięki temu nastolatki mogą długo czuwać wieczorami, ale potrzebują również dłuższego wypoczynku o poranku, co zazwyczaj nie idzie w parze z obowiązkami domowymi czy chodzeniem do szkoły i jest powodem konfliktu pomiędzy rodzicami a młodymi dorosłymi.
Czy w związku z tym powinniśmy odrzucić tezę o ośmiu zbawiennych godzinach snu? Zdecydowanie nie! Wielu z nas twierdzi, że jest w stanie funkcjonować przy skrajnie niższej ilości wypoczynku, oscylującego w okolicach sześciu godzin na dobę. Okazuje się jednak, że zażywając takiej ilości snu, żyjemy w ciągłym stanie zmęczenia, nigdy nie regenerując się do końca. Taki długotrwały deficyt snu bardzo ciężko jest naprawić, a powrót do normalnego stanu wypoczęcia zajmuje nawet kilka długich miesięcy. Zamiast więc wystawiać swój organizm na zdrowotną próbę, lepiej jest pójść do łóżka nieco wcześniej, a budzik nastawić na późniejszą godzinę. Starajmy się sypiać w nocy jak najwięcej i pamiętajmy, że to właśnie we śnie w naszych organizmach zachodzą niezwykle ważne czynności naprawcze czy procesy tworzenia wspomnień. Więcej o tym, co dzieje się z nami podczas snu, przeczytać można tutaj: https://materace-piankowe24.pl/.
Jakość snu jest kluczowa
Naukowcy coraz częściej podkreślają, że to nie tylko długość snu, ale także jego jakość ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia i samopoczucia. Osoba, która śpi 7 godzin w wysokiej jakości snu, może czuć się bardziej wypoczęta i energiczna niż ta, która śpi 8 godzin, ale w niespokojnym i przerywanym śnie. O co jednak chodzi z jakościowym snem? To taki rodzaj wypoczynku, który nie jest przerywany wybudzeniami ani problemami zdrowotnymi. Podczas jakościowego wypoczynku przemiennie następują po sobie kolejne fazy snu, przy czym każda z nich jest nam równie potrzebna do zdrowego regenerowania się i odczuwania wypoczęcia. Jeśli uda nam się przespać spokojnie całą noc i przejdziemy w tym czasie przez kilka powtarzających się faz snu, obudzimy się bardziej wypoczęci i zregenerowani. Warto więc śledzić swoje problemy zdrowotne związane z nocnym wypoczynkiem, takie jak bezdech senny, chrapanie czy nocne paraliże, które mogą negatywnie wpływać na jakość naszego wypoczynku i rujnować go. Konsultacja lekarska i odpowiednie leczenie mogą poprawić jakość naszego snu, tym samym znacząco poprawiając nasz komfort życiowy.
Zdrowie w regularności
Warto zauważyć, że zdrowy sen dotyczy nie tylko kwestii ilości przespanych godzin, ale także regularności. Jeśli w naszej sennej rutynie będziemy mieszać ośmiogodzinny wypoczynek z dniami, w które zarywamy nockę lub śpimy znacznie krócej, nasz organizm nie będzie funkcjonował poprawnie, a stan zdrowia szybko się pogorszy. Powinniśmy pamiętać o tym, że nasze ciała są skomplikowanymi mechanizmami, które lubią rutynę i powtarzalne czynności. Jeśli każdego dnia będziemy kłaść się i budzić o tych samych porach, nasz organizm szybko przyzwyczai się do tego harmonogramu i zacznie czerpać więcej korzyści z nocnego wypoczynku.
Zauważymy także inne atuty sennej regularności. Po pierwsze, sen będzie przychodził do nas dużo prościej, a my nie będziemy musieli mierzyć się z bezsennie przeleżanymi godzinami. Po drugie, poranne wstawanie przestanie być dla nas problematyczne. Kiedy ciało przyzwyczai się do wstawania o konkretnej porze, a w dodatku będzie wyspane, przebudzenia będą proste i przyjemne. By wzmocnić efekt rutyny snu, możemy wprowadzić do swoich wieczornych działań stałe elementy, które będą sugerowały naszemu mózgowi, że zbliża się czas wypoczynku. Pamiętajmy więc o dokładnym przewietrzeniu sypialni, zapalmy świeczkę o uspokajającej nas woni (kojące zapachy do sypialni znaleźć możesz tutaj: https://sennamaterace.pl/130-swiece-i-zapachy) i postawmy na kilka minut dla siebie z jogą, praktyką spokojnego oddechu czy lekturą.
Odpowiednie otoczenie
By jak najlepiej się wysypiać i cieszyć dobrym samopoczuciem po nocnym wypoczynku, powinniśmy zadbać także o odpowiednie otoczenie i wyposażenie w sypialni. To ważne, by podczas nocnej regeneracji nie przeszkadzały nam dochodzące zza okna hałasy czy natrętne światła lamp. Dobrym pomysłem jest więc wyniesienie z sypialni wszystkich sprzętów, które wydają głośne dźwięki, a także zainwestowanie w wygłuszający hałas miękki dywan czy specjalne uszczelki do okien. Z problemem światła poradzimy sobie za pomocą wykończonych gumą rolet, które skutecznie zaciemniają pomieszczenie, czy ciężkich i grubych zasłon. Przydadzą się nam one również wtedy, gdy będziemy chcieli uciąć sobie drzemkę za dnia.
Pomyślmy również o odpowiednim wyposażeniu łóżka, które będzie dbało o komfort naszego snu. Postawmy na przestronny materac dobrany do naszych potrzeb i preferencji. Zdecydujmy się na model z nowoczesnym materiałem wypełnienia, który będzie dbał o zdrowie naszych pleców i wygodę (sprawdź ten model: https://hilding.pl/produkt/materace-hybrydowe/hilding-dance/). Dobierzmy do niego ergonomiczną poduszkę oraz kołdrę o przyjemnym stopniu ciepłoty. Nie zapomnijmy także o pościeli uszytej z naturalnych i przewiewnych materiałów, która zadba o higienę naszego wypoczynku i zdrowie skóry.
Materiał partnera sennamaterace.pl