Każdy z nas podświadomie marzy o zdrowej i spokojnej starości. Pozostaje jedynie pytanie: jak zadbać o swoją kondycję w podeszłym wieku? Odpowiedź może bowiem nie być tak oczywista, jak się nam wydaje. Aby cieszyć się prawdziwym zdrowiem na stare lata, nie wystarczą dobre geny czy aktywny tryb życia, jaki prowadziliśmy do tej pory. Istotne są tutaj także inne aspekty, które pozwalają utrzymać zdrowie na starość. Poza tym prawidłowe dbanie o kondycję jest ważne w szczególności w wieku emerytalnym, jeśli chcemy korzystać z jeszcze długich lat swojego życia.
Recepta na długowieczność — prowadzenie zdrowego stylu życia
Oczywiście największy wpływ na stan naszego zdrowia na starość ma styl życia, jaki obecnie prowadzimy. Na długowieczność trzeba niestety sobie zapracować. Dlatego też warto prowadzić aktywny tryb życia, ponieważ regularny wysiłek jest najlepszą profilaktyką chorób układu krążenia, a także najlepszym sposobem na zachowanie szczupłej, sportowej sylwetki, prawidłowej postawy ciała, zdrowych stawów oraz mocnych mięśni. Szczególnie istotne są ćwiczenia cardio, które odpowiadają za poprawę naszej wydolności. Warto jednak pamiętać o tym, że zbyt intensywny wysiłek, niedostosowany do naszych możliwości, może działać niekorzystnie dla organizmu. Poza tym zdrowy tryb życia to także dieta i unikanie używek. Niezwykle ważne jest to, aby stosować pełnowartościową oraz zbilansowaną dietę, która dostarcza nam wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Natomiast unikanie używek wiąże się z rezygnacją z palenia tytoniu czy częstego spożywania dużej ilości alkoholu. Palacze oraz alkoholicy są bowiem w większym stopniu narażeni na szybsze starzenie się. Do tego dochodzi większe ryzyko pojawienia się chorób nowotworowych oraz układu krążenia. Istotne jest również odpowiednie nawodnienie. Warto zatem pilnować tego, aby pić codziennie minimum 2 litry czystej wody.
Dieta i aktywność fizyczna w podeszłym wieku
Choć wraz z kolejnymi latami nasza kondycja spada i jest to zjawisko nieuniknione, nie należy zaniedbywać aktywności fizycznej w podeszłym wieku! Aktywny tryb życia jest zalecany również dla emerytów, aby mogli oni cieszyć się pełnią zdrowia. Warto jednak pamiętać o tym, że intensywność ćwiczeń powinna być dostosowana do możliwości takiej osoby. Ich głównym celem jest wzmocnienie i uelastycznienie mięśni, usprawnienie stawów oraz poprawa wydolności organizmu. Najlepszym rozwiązaniem będą zatem regularne spacery czy ostatnio szczególnie popularny nordic walking z kijkami. Zalecane są również proste ćwiczenia gimnastyczne wykonywane w warunkach domowych lub na plenerowej siłowni — takowe urządzenia są świetnie dostosowane do umiejętności osób starszych. Dobrym rozwiązaniem jest także joga, która w szczególności sprawdza się w przypadku osób ze schorzeniami kręgosłupa. O zdrowie pleców w podeszłym wieku zadba również odpowiednio dobrany materac do wypoczynku, na którym właściwe zregenerujesz swój organizm po dłuższym wysiłku. Wiele rewelacyjnych produktów znajdziesz na stronie https://sennamaterace.pl. Świetnym wyborem będzie także ten materac: https://hilding.pl/produkt/materace-multipocket/hilding-electro/. Sam zdecyduj, które rozwiązanie będzie dla Ciebie odpowiedniejsze. Poza tym dla utrzymania doskonałego zdrowia w podeszłym wieku duże znaczenie ma także treściwa dieta. W przypadku seniora powinna być ona lekkostrawna, dobrze zbilansowana, bogata w witaminy i minerały. Natomiast poszczególne posiłki powinny być niewielkie objętościowo oraz regularne. Co więcej, istotne jest to, aby połowę talerza stanowiły owoce i warzywa, ze zdecydowaną przewagą warzyw. Kolejną połowę zapełniają produkty zbożowe oraz źródła białka. W diecie seniora zalecane jest także gotowanie lub pieczenie produktów zamiast smażenia czy grillowania. Na sam koniec nie należy zapominać również o nawodnieniu. Wodę warto pić często i małymi łykami — wtedy organizm jest regularnie i najlepiej nawadniany. Niestety osoby starsze zazwyczaj nie odczuwają pragnienia, dlatego też warto starać się wyrobić w sobie nawyk systematycznego sięgania po szklankę wody — nawet gdy nie chce nam się pić.
Regularna profilaktyka
Wielu osobom starość kojarzy się ze sporą ilością wizyt lekarskich. To nic dziwnego, ponieważ w rzeczywistości emeryci często korzystają z usług medycznych ze względu na gorszy stan zdrowia. Jednakże starość wcale nie powinna polegać na niekończących się wizytach lekarskich — należy zadbać w ten sposób o swoje zdrowie, aby uniknąć w podeszłym wieku tak dużej ilości konsultacji. Odwiedziny w szpitalu czy przychodni powinny, o ile to możliwe, ograniczać się do regularnej profilaktyki. Nawet jeśli czujesz się w pełni sił, warto przynajmniej raz do roku odwiedzić gabinet lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, aby kontrolować masę swojego ciała, ciśnienie tętnicze krwi, a następnie wykonać podstawowe badania laboratoryjne. Niektóre choroby mogą bowiem nie wykazywać żadnych objawów, a tak proste działanie umożliwi nam szybką reakcję na ewentualne ryzykowne sygnały. Poza tym ze względu na osłabioną kondycję osób starszych regularna profilaktyka jest tym bardziej wskazana. W przypadku pań istotne jest również to, aby raz w roku odwiedzić ginekologa oraz wykonać USG transwaginalne i piersi, natomiast w przypadku mężczyzn — zbadać u lekarza prostatę.
Zadbaj o swój dobrostan psychiczny
Dlaczego wiele starszych osób nie cieszy się już życiem tak jak dawniej? Ponieważ dobrostan psychiczny jest ważny w każdym wieku, a emeryci często użalają się nad stanem swojego zdrowia oraz liczbą przeżytych lat. Taki tok myślenia prowadzi zatem często do odczuwania samotności, wykluczenia, a nawet pogorszenia zdrowia fizycznego. Za tym może iść także utrata chęci do życia. Jak zatem odpowiednio zadbać o swoje samopoczucie na stare lata? Przede wszystkim zatroszczyć się o aktywność społeczną oraz relacje międzyludzkie. Szczególnie istotne jest utrzymywanie kontaktów z bliskimi, rodziną, przyjaciółmi. Warto być także otwartym na zacieśnianie nowych relacji i rozwijanie zainteresowań. Poza tym ważne jest również ćwiczenie umysłu — czytanie książek, rozwiązywanie krzyżówek, oglądanie filmów. Świetnym wyborem będzie także skorzystanie z ofert klubów seniora czy Uniwersytetów Trzeciego Wieku.
Dbanie o zdrowie w podeszłym wieku jest niezwykle ważne. Należy mieć tę świadomość, że termin ten nie ogranicza się wyłącznie do zażywania nieskończonej ilości leków oraz odbywania wielu wizyt u różnych specjalistów. Dbanie o zdrowie w podeszłym wieku to przede wszystkim aktywny tryb życia, zbilansowana dieta oraz dobrostan psychiczny. Pod tym linkiem http://ortopedyczny-materac.pl/ znajdziesz więcej wskazówek dotyczących tego, w jaki sposób zatroszczyć się o swoją kondycję.
Materiał partnera sennamaterace.pl