Nie ma nic gorszego od nagłego, przeszywającego bólu. Skurcz mięśni może być wyjątkowo nieprzyjemny, zwłaszcza że często utrudnia poruszanie się i przeszkadza w aktualnie wykonywanej czynności. Jeśli skurcze mięśni pojawiają się często, może być to znak od organizmu, że coś jest nie tak. Z czego wynikają skurcze mięśni i jak im zapobiec? Dowiedz się więcej!

Czym jest skurcz mięśni?

Każdy z nas choć raz w życiu doświadczył skurczu mięśni i z pewnością nie wspomina tego pozytywnie. Niektóre osoby zmagają się z tym na co dzień, co nie dość, że wywołuje silny dyskomfort, to jeszcze znacznie uprzykrza ich życie. Warto wiedzieć, że skurczem nazywamy bardzo silny, nagły ból, który nasila się w jednym miejscu i ogranicza mobilność. Dochodzi wówczas do skrócenia mięśnia, który wciąż pozostaje w stanie napięcia. Najczęściej dotyczą mięśni nóg, szczególnie łydek. W przeważającym stopniu na powtarzające skurcze cierpią sportowcy, ale mogą one przytrafić się każdemu z nas. Przyczyn wystąpienia skurczów mięśni jest bowiem bardzo dużo.

Skurcze mięśni po wysiłku fizycznym

Z czego wynikają skurcze mięśni i jak im zapobiec?Jednym z najczęstszych powodów, dla których pojawiają się skurcze mięśni, jest intensywny wysiłek fizyczny. Dlatego tak wielu sportowców, w tym rowerzystów czy pływaków, cierpi na tę dolegliwość. Dlaczego skurcze tak często występują po ćwiczeniach? Kiedy trenujemy, nasze ciało wydziela pot, co przyczynia się również do utraty elektrolitów oraz odwodnienia. W tym przypadku skurcze nie są niczym nadzwyczajnym. Możemy bardzo łatwo przywrócić odpowiedni poziom elektrolitów, sięgając po izotoniki lub środki dostępne w aptekach. Ryzyko wystąpienia skurczów zwiększa się, kiedy nasz organizm nie jest przygotowany na tak wykończający wysiłek. Może bowiem dojść do przemęczenia mięśni. Na dłuższą metę może być to niebezpieczne, ponieważ zaburzona jest wtedy równowaga między sygnałami nerwowymi, które pobudzają oraz hamują mięsień.

Niedobory składników odżywczych

Coś, co najczęściej kojarzy się ze skurczem mięśni, jest niedobór magnezu. Należy mieć jednak na uwadze, że dolegliwość ta wynika z niedoborów większej ilości składników odżywczych, nie tylko magnezu. Znaczenie ma również poziom sodu oraz potasu. Wynika to z tego, że składniki te odpowiadają za przesyłanie impulsów nerwowych w mięśniach. Warto też zwrócić uwagę na poziom wapnia. Kiedy jego ilość jest zbyt mała, może dojść do pojawienia się choroby zwanej tężyczką, która przejawia się właśnie nagłymi skurczami mięśni.

Stres i zmęczenie

Stres i zmęczenie działają szkodliwie na nasz organizm na wielu sferach. Przyczyniają się również do powstania skurczów mięśni. Mięśnie reagują w ten sposób, kiedy organizm znajduje się w tzw. trybie flight or fight. Skurcze wywołane przez stres raczej są łagodniejsze, mogą przybrać bardziej formę drżenia lub drgania mięśni. Silny stres i niepokój powoduje za to, że mięśnie są cały czas napięte, co może przyczynić się do ich zmęczenia i pojawienia się silnego dyskomfortu.

Problemy z krążeniem

Bolesne skurcze mięśni nierzadko wiążą się z problemami z krążeniem. W tym wypadku najczęściej objawiają się nocą lub podczas wysiłku. Mijają jednak wtedy, gdy trochę odpoczniemy. Powstają na skutek niedokrwienia, jak na przykład w przypadku miażdżycy, która powoduje, że do kończyn nie jest doprowadzana wystarczająca ilość krwi. Wynika to ze zwężenia światła naczyń krwionośnych. Problemy z ukrwieniem występują również przy nadciśnieniu tętniczemu. Jeśli zauważymy, że oprócz skurczy doświadczamy też obrzęk stóp i kostek, może to wskazywać na żylaki. Bardzo ważne jest tutaj to, aby udać się do lekarza i otrzymać diagnozę, która pozwoli nam rozpocząć leczenie. Doraźne metody pomogą bowiem tylko na chwilę.

Choroby neurologiczne

Kolejną grupą poważnych schorzeń, które mogą mieć wpływ na pojawienie się skurczów mięśni, są choroby neurologiczne. Wówczas ich przyczyna może wiązać się z dystonią, stwardnieniem rozsianym czy też Parkinsonem. Taka sytuacja jest jednak o wiele rzadsza niż inne przypadki.

Jak leczyć skurcze mięśni?

Przyczyn skurczów mięśni jest wiele. Dlatego nie należy bagatelizować tej przypadłości, kiedy nie mamy pewności, skąd mogła się wziąć. Jeśli ból mięśni wynika z intensywnego treningu, możemy go zredukować, następnym razem wykonując rozgrzewkę przed rozpoczęciem ćwiczeń. W momencie pojawienia się skurczu najlepszym działaniem będzie rozciągnięcie go – wykonajmy delikatny masaż, który pomoże rozluźnić napięte mięśnie. Możemy też wykorzystać tzw. terapię ciepłem. Zimno pomoże w zredukowaniu obrzęku, ciepło za to skutecznie odpręży mięśnie. Oprócz tego warto wprowadzić suplementację magnezu, potasu bądź wapnia. W przypadku silnego dyskomfortu możemy posłużyć się lekami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi. Kluczowy będzie też jakościowy odpoczynek – nasze mięśnie muszą mieć możliwość do tego, aby się zregenerować, szczególnie jeśli jesteśmy po duży wysiłku fizycznym. Pomoże nam w tym zainwestowanie w dobrze dopasowany materac, na którym będziemy mogli się w pełni odprężyć. Możemy odnaleźć nasz wymarzony model w sklepie stacjonarnym Ostrów Wielkopolski. Zadbanie o wypoczynek nie tylko zredukuje ryzyko pojawienia się skurczy mięśni, ale również wpłynie korzystnie na nasze samopoczucie. Do lekarza należy zgłosić się wtedy, gdy oprócz skurczy pojawia się też zaczerwienienie skóry, osłabienie mięśni czy też inne zmiany. Nasz niepokój powinna wzbudzić ponadto częstotliwość występowania skurczy.

Niedobory składników odżywczych, stres i zmęczenie, problemy z krążeniem… Jest wiele przyczyn, z których mogą wynikać skurcze mięśni. Jeśli się z nimi zmagamy, możemy wykonywać ćwiczenia rozciągające lub masaże, a do tego pamiętajmy o odpowiedniej ilości odpoczynku.

Przeczytaj także: Czy sen na boku jest zdrowy? Pytamy eksperta