Wybór idealnego materaca jest niezwykle ważną kwestią, od której zależy jakość naszego snu. Stojąc przed decyzją zakupu nowego modelu, najczęstsze pytanie, jakie sobie zadajemy, dotyczy jego stopnia twardości. Zastanawiamy się, jaki będzie dla nas najbardziej odpowiedni – twardy, a może miękki? Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji użytkownika, jednakże istnieje kilka uniwersalnych zasad, które warto wziąć pod uwagę.

Czym kierować się przy wyborze?

Podejmując decyzję odnośnie rodzaju materaca, należy przyjrzeć się kluczowym aspektom, takim jak: wzrost, waga, masa ciała oraz pozycja, jaką najczęściej przyjmujemy podczas snu. Kierując się wytycznymi producentów można ułatwić sobie adekwatny dobór. Jednak należy pamiętać, że każdy człowiek jest inny i nie u wszystkich sprawdzą się uniwersalne zasady. Wybór modelu powinien uwzględniać głównie indywidualne preferencje, upodobania oraz przyzwyczajenia – może bowiem zdarzyć się tak, że teoretycznie idealny dla nas produkt, w praktyce zupełnie nie będzie nam odpowiadał. Dlatego w pierwszej kolejności należy przyjrzeć się własnym oczekiwaniom. Nie warto także sugerować się opinią znajomych z tego samego względu – to, co dla kogoś będzie odpowiednie, dla nas już niekoniecznie. Powinno się jednak zwrócić uwagę na aspekt zdrowotny i przedłożyć go nad własne preferencje. Jeśli zmagasz się ze schorzeniami kręgosłupa, skonsultuj dobór materaca z lekarzem i kieruj się jego radami – zdrowie jest najważniejsze.

Twardość materaca – różne rodzaje

Twardy czy miękki – jaki materac wybrać?Obecnie na rynku istnieje wiele różnorodnych modeli, przeznaczonych dla wszystkich użytkowników, niezależnie od wieku, wagi, płci,wzrostu oraz budowy ciała. Producenci, dostosowując się do oczekiwań wymagającej klienteli, tworzą szeroki wybór materacy wykonanych z rozmaitych surowców, które mają dawać maksymalny komfort ich posiadaczom. Odpowiednia twardość materaca ma na celu przede wszystkim zapewnienie optymalnego ułożenia ciała i podparcia kręgosłupa, co jest istotne w zachowaniu ergonomicznego jego położenia. Powszechnie stosuje podział materacy ze względu na ich twardość z odpowiednimi oznaczeniami: H1 – miękki, przeznaczony dla osób o wadze do 60 kg. H2 – średnio miękki idealny jest dla wszystkich, których masa ciała mieści się w przedziale 60 – 80 kg, H3 – średnio twardy od 80 – 100 kg oraz H4 – twardy znajdzie zastosowanie dla użytkowników, ważących więcej, niż 100 kg. Należy pamiętać jednak o zupełnie indywidualnych właściwościach każdego człowieka i nie kierować się wyłącznie uniwersalnymi zasadami. Może zdarzyć się tak, że osoba szczupła będzie czuła się bardziej komfortowo na twardej powierzchni, która przeznaczona jest dla osób o większej wadze i odwrotnie – osobie o większej masie ciała będzie spało się lepiej na miękkim materacu.

Skutki niewłaściwego doboru materaca

Niegdyś utarło się niesłuszne przekonanie, że im twardszy materac, tym lepiej. Polecano go osobom, zmagającym się z bólami kręgosłupa i z innymi zwyrodnieniami. Aktualna wiedza zaświadcza, iż takie stanowisko jest błędne i twardy materac nie znajdzie zastosowania dla wszystkich osób – wręcz przeciwnie, może powodować poważne szkody, jeśli zostanie dobrany w sposób nieadekwatny. Skutki zbyt twardego podłoża przejawiają się w niekomfortowym i niewygodnym śnie, naciskiem na różne partie ciała – głównie biodra, ramiona i bark, co w konsekwencji może doprowadzić do problemów z krążeniem oraz silnego bólu poszczególnych narządów. Również zbyt miękki materac może powodować niepożądane efekty, takie jak podrażnienie korzeni nerwowych i naciągnięcie mięśni oraz bóle kręgosłupa spowodowane zbytnim zapadaniem się ciała i jego nieodpowiednią pozycją. Warto więc przemyśleć swój wybór dokładnie i zdecydować się na najbardziej adekwatny rodzaj, odpowiadający naszym indywidualnym właściwościom, aby móc cieszyć się maksymalnym komfortem podczas snu.

Na wybór odpowiedniego materaca składa się wiele czynników. Generalnie przyjęło się, że podstawowymi kryteriami są masa ciała oraz wzrost danej osoby. Należy jednak pamiętać, że każdy człowiek jest odrębną jednostką z własnymi upodobaniami i nie zawsze uniwersalne zasady sprawdzą się u wszystkich. Z tego względu warto wziąć pod uwagę również swoje unikatowe uwarunkowania i wybrać materac, który najbardziej będzie odpowiadał Twoim potrzebom.