W dzisiejszych czasach rozwód jest niestety rzeczywistością, która dotyka wiele małżeństw na całym świecie. Jest to proces, który może być niezwykle trudny i bolesny przede wszystkim ze strony psychicznej. Jednak rozwód nie zawsze musi być końcem świata, choć wielu osobom właśnie tak się kojarzy. Istnieją sposoby, aby przetrwać ten trudny okres i wyjść z niego silniejszym i bardziej świadomym siebie człowiekiem. W tym artykule dowiesz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć o rozwodzie oraz jak sobie z nim radzić. Niezależnie od tego, czy jesteś w trakcie rozwodu, czy dopiero rozważasz tę decyzję, ten artykuł może być dla Ciebie cennym źródłem informacji i wsparcia, dlatego zapraszamy do dalszej lektury!

Jakie są rodzaje rozwodów?

W Polsce istnieją dwa rodzaje rozwodów:

  • rozwód z orzeczeniem o winie – sąd orzeka o rozwodzie i wskazuje, które z małżonków jest winne rozpadowi pożycia małżeńskiego. Sąd w takim przypadku bierze wiele rzeczy pod uwagę, np. zachowanie jednego małżonka wobec drugiego czy szkodliwe skutki jego działań dla rodziny. Jeśli chodzi o to, kto może złożyć do sądu wniosek o rozwodzie z orzeczeniem o winie, to może być to jedno z małżonków lub oboje.
  • rozwód bez orzekania o winie – w tym przypadku sąd nie orzeka o winie jednego z małżonków za rozpad pożycia małżeńskiego. Oboje małżonków są traktowani w identyczny sposób, a rozwód następuje na podstawie pisemnej i ustnej zgody obojga małżonków na rozwiązanie małżeństwa. Rozwód bez orzekania o winie jest możliwy wtedy, kiedy małżonkowie dogadali się między sobą w kwestiach, które dotyczą ich obojga, np. opieka nad dziećmi czy podział majątku.

Jak długo trwa proces rozwodu?

Rozwód może trwać bardzo różnie, a zależne jest to od indywidualnych okoliczności danej sprawy sądowej. W niektórych przypadkach, najczęściej w rozwodach bez orzekania o winie, cały proces może trwać jedynie kilka miesięcy, natomiast niektóre rozwody trwają nawet kilka lat. Czas trwania całego rozwodu uzależniony jest również od tego, czy małżonkowie są dogadani ze sobą w sprawach dotyczących ich obojga, np. czy podzielili swój wspólny majątek lub, czy dogadali się w kwestii opieki nad dziećmi.

Jak przetrwać rozwód?

Przetrwanie rozwodu to proces emocjonalnie i życiowo bardzo wymagający. Poradzenie sobie podczas tego trudnego czasu, to połowa sukcesu do lepszego życia, które czeka tuż za rogiem. Pamiętaj, że w swoim cierpieniu nie jesteś sam! Jak poradzić sobie podczas rozwodu?

Rozwód - jak go przetrwać?Znajdź wsparcie emocjonalne

Nieważne, czy to Ty wniosłeś pozew o rozwód, czy wyniknęło to z inicjatywy drugiej strony, będzie to dla Ciebie bardzo trudny czas, w którym z całą pewnością przyda Ci się wsparcie emocjonalne. Możesz o swoim rozwodzie porozmawiać z przyjaciółmi, rodziną czy kimś profesjonalnym, czyli w tym przypadku terapeutą. Wsparcie emocjonalne podczas rozstrzygania sprawy rozwodowej jest bardzo ważne, ponieważ dzięki temu uzyskasz poprawę swoich odczuć wobec tego trudnego procesu.

Akceptuj swoje uczucia

Rozwód to czas, w którym doświadczysz bardzo skrajnych emocji i uczuć. Będą momenty ogromnej złości i nienawiści do drugiego małżonka, ale możesz również doświadczyć ulgi, kiedy całe małżeństwo było trudnym dla Ciebie czasem. Bardzo istotne jest, abyś pozwolił sobie na odczuwanie tych emocji i nie tłumił ich w sobie, ponieważ może to tylko pogorszyć Twój stan psychiczny.

Pielęgnuj zdrowy tryb życia

Podczas procesu rozwodowego, zwłaszcza kiedy nie wyniknął on z Twojej inicjatywy i jest Ci bardzo trudno zrozumieć postępowanie drugiego małżonka, można bardzo szybko przestać dbać o swoje zdrowie. Uwierz nam, że opychanie się niezdrową żywnością czy ciągłe siedzenie w domu, zupełnie nic Ci nie da. Koniecznie dbaj o swoją dietę, wychodź na spacery i oczywiście zadbaj również o swój sen! Odpowiedniej jakości odpoczynek zapewnić Ci może idealnie dobrany materac, który będzie doskonale spełniał Twoje potrzeby i preferencje. My szczególnie polecamy model Hilding Zorba, czyli materac sprężynowy. Jego wnętrze składa się ze sprężyn, a każda z nich umieszczona jest w osobnej kieszeni i dodatkowo z różnych warstw pianek. Całość tworzy idealną powierzchnię do snu, odpoczynku i regeneracji sił, co podczas trudnego procesu rozwodowego na pewno się przyda. Więcej dowiesz się, klikając w ten link: https://hilding.pl/.

Planuj finanse

Sporządź budżet i spróbuj zrozumieć, jakie zmiany finansowe niesie ze sobą rozwód, ponieważ w niektórych przypadkach mogą być one bardzo duże. Staraj się zarządzać swoimi finansami ostrożnie i rozważnie, aby mieć pewność, że na pewno na wszystko Ci starczy.

Unikaj konfliktów

Staraj się utrzymywać spokojne i rozsądne podejście do komunikacji z byłym partnerem lub partnerką. Unikaj zbędnych konfliktów, które mogą tylko nasilić emocjonalny stres i konflikt między wami.

Niestety, ale nie ma jednego, uniwersalnego sposobu na to, jak przetrwać rozwód. Każda osoba radzi sobie z tym trochę inaczej i jest to spowodowane przede wszystkim tym, że każdy rozwód jest inny. Pamiętaj, aby zadbać również o dzieci, które mogą w tym czasie potrzebować więcej uwagi, troski i rozmowy, niż wcześniej. Koniecznie patrz w przyszłość i znajdź swoje nowe cele życiowe i pasje. One również pomogą Ci przetrwać ten trudny czas!