Wielu z nas obawia się zmian, ale czy słusznie? Oczywiście zmiany wiążą się z nowymi, nieznanymi nam doświadczeniami, lecz nie zawsze muszą powodować one lęk. Poza tym są sytuacje, których nie jesteśmy w stanie uniknąć, a zmiany w niektórych kwestiach są bardzo istotne i decydują o całym naszym życiu. Warto więc się na nie otwierać, aby przekonać się, że nasz strach w wielu przypadkach jest całkowicie nieuzasadniony. Dopiero po czasie uświadamiamy sobie, iż zmiany były faktycznie konieczne i dobre. To nieodłączna część życia, a otwarcie się na nią może przynieść naprawdę wiele korzyści.

Dlaczego boimy się zmian?

Dlaczego w zasadzie boimy się zmian, skoro nie zawsze muszą one oznaczać przykre doświadczenia? Strach przed zmianami jest naturalnym i powszechnym ludzkim odczuciem. Nawet jeśli jesteśmy ciekawi zmian w naszym życiu i staramy się na nie otwierać, to zawsze pozostaje w nas ta niepewność dotycząca nowych, nieznanych nam horyzontów. Trudno jednak w stu procentach przygotować się na coś, czego nie mieliśmy jeszcze okazji przeżyć i nie wiemy, z czym to się wiąże. Nasz lęk wzrasta w szczególności, gdy nowe sytuacje są trudne do przewidzenia. Poza tym większość z nas preferuje stabilność i komfort, które daje rutyna i znane środowisko. Jeśli przez dłuższy czas żyjemy w takim stanie, zmiany naturalnie będą dla nas przeraźliwe, ponieważ do tej pory nie mieliśmy z nimi do czynienia, a ponadto niosą ze sobą ryzyko utraty poczucia stabilności i bezpieczeństwa. Dlatego też zmian przede wszystkim boi się starsze pokolenie, które wychowało się w dobrze znanym im środowisku i na własnych zasadach. Obecny postęp, między innymi technologiczny, budzi w nich obawę, więc woli zostać przy dobrze znanych im rozwiązaniach. Poza tym dużą rolę odgrywa tutaj strach przed porażką. Zmiany kojarzone z ryzykiem niepowodzenia lub utraty dotychczasowych osiągnięć są w naszych oczach szczególnie niekorzystne, dlatego rzadko się na nie decydujemy. Tak naprawdę jednak nie możemy przewidzieć, co się stanie po wprowadzeniu tych zmian. Porażka jest często urojona przez nas samych i to właśnie blokuje nas w podejmowaniu nowych kroków. Boimy się też utraty kontroli nad sytuacją, gdyż lubimy mieć wpływ na swoje życie i decyzje oraz nie dopuszczamy do myśli tzw. “zrządzenia losu”. Często także posiadamy tendencję do zawężonego myślenia. Nasz umysł nas ogranicza, przez co nie dostrzegamy potencjalnych korzyści wynikających ze zmian, a jedynie skupiamy się na ich złej stronie.

Rozwój i samopoznanie

Dlaczego zmiany są ważne i warto się na nie otwierać?Tak naprawdę trudno wymienić wszystkie przyczyny naszych obaw dotyczących zmian. Jednakże jedno jest pewne – myśląc o zmianach, zauważamy w pierwszej kolejności ryzyko oraz porażkę, której nie da się już naprawić. Zmiany są jednak bardzo ważne, nawet mimo tego potencjalnego ryzyka. Przede wszystkim prowadzą one do rozwoju, a ten z kolei niekoniecznie musi wiązać się z utratą stabilności. Otwarcie się na nowe sytuacje, doświadczenia i perspektywy pozwala nam na poszerzanie horyzontów i zdobywanie nowych umiejętności. Dzięki zmianom lepiej również poznajemy samych siebie. Dowiadujemy się, jak radzimy sobie z sytuacjami kryzysowymi i ryzykownymi, a nawet odkrywamy w sobie nowe talenty, o których nie mieliśmy wcześniej pojęcia.

Unikanie stagnacji

Brak zmian w dłuższym okresie czasu naszego życia może prowadzić do stagnacji, która nie jest korzystna dla naszego zdrowia psychicznego. O ile większość z nas preferuje stabilność, to unikanie jakichkolwiek zmian za wszelką cenę jest wręcz obsesyjne i niepoprawne. Stagnacja nierzadko oznacza utratę motywacji, zainteresowania życiem i satysfakcji. Często też możemy zauważyć, że narzekamy na brak sensacji i nowości w naszym życiu, a tak naprawdę sami się do tego przyczyniamy. Otwarcie się wiec na nowe wyzwania sprawia, iż nasze życie staje się bardziej dynamiczne, ciekawsze, pełnej energii i inspiracji i nie ma w nim czasu na nudę. Zmiany pozwalają nam czerpać z życia i po prostu cieszyć się życiem.

Adaptacja do nowych warunków

Świat wokół nas nieustannie się zmienia, dlatego też trudno żyć w takim świecie bez jakichkolwiek zmian osobistych. Abyśmy mogli sprawnie funkcjonować w swoim otoczeniu, musimy się do niego przystosować. W innym wypadku napotkamy trudności, których nie da się rozwiązać w inny sposób niż otwarcie się na zmiany. Nowe technologie, trendy społeczne, zmieniające się warunki życia – wszystkie te czynniki wymagają od nas umiejętności adaptacji. Na początku może być nam trudno przystosować się do zmian, jednakże z czasem okazuje się, że otwartość i chęć doświadczenia tych zmian są niezwykle przydatne i ułatwiają nam codzienne funkcjonowanie. Dzięki umiejętności adaptacji łatwiej też radzimy sobie w nowych sytuacjach i szybciej przyswajamy nową wiedzę. Jest to szczególnie przydatne w przypadku zmiany pracy, szkoły czy zamieszkania. Jeśli będziemy się wiecznie obawiać, nie możemy oczekiwać, że nastanie cud.

W przypadku zmiany miejsca zamieszkania i przeprowadzki nie powinniśmy jednak zapominać o zakupie nowego, wygodnego i przede wszystkim wysokiej jakości materaca. Być może pod tym linkiem: https://sleepinghouse.pl/164-materace-100×190-cm znajdziesz idealny produkt dla siebie.

Poszerzanie horyzontów

Niepodejmowanie się zmian i brak otwartości na zmieniający się świat tak naprawdę ogranicza nasze możliwości rozwoju, a jest on bardzo ważny dla naszego zdrowia emocjonalnego. Zmiany pozwalają bowiem poznawać nowych ludzi, inne kultury, doświadczać nowych wrażeń i pozyskiwać większą wiedzę, co z kolei przekłada się na nasz rozwój intelektualny. W ten sposób poszerzamy swoje horyzonty, nie tylko te, które wiążą się z podróżami, ale także horyzonty społeczne. Posiadając więcej możliwości, łatwiej także radzimy sobie z problemami, lecz najpierw musimy pokonać naszą największą trudność, czyli strach przed zmianami i utratą stabilności.

Zmiany są nieodłączną częścią naszego życia i im szybciej będziemy umieć się do nich zaadaptować, tym dla nas lepiej. Otwarcie się na zmiany to nie tylko łatwiejsze funkcjonowanie w otaczającym nas świecie, ale także szansa na rozwój, samopoznanie i doświadczanie pięknych chwil, których nie zapewni nam zamknięcie w czterech ścianach i stagnacja.

Zapoznaj się także z:

  1. Mity i fakty na temat wpływu snu na naszą skórę
  2. Materac sprężynowy – co warto o nim wiedzieć? Jak dobrać optymalny materac ze sprężynami?
  3. Spanie z telefonem – jakie skutki niesie za sobą ten nawyk?