Zastanawiasz się, który materac wybrać, by spełnił Twoje oczekiwania? Nic dziwnego – to duża inwestycja nie tylko w wyposażenie mieszkania, ale w szczególności w zdrowie. Dzięki niemu możemy budzić się wypoczęci bez bólu mięśni, a tym samym pełni energii do działania na cały dzień. Częstym problemem początkujących użytkowników podłoży do spania jest wybór pomiędzy materacem lateksowym a piankowym. Dużo osób myli te dwa rodzaje, choć to wcale nie są te same produkty! Przeczytaj nasz artykuł, by poznać różnice między nimi oraz ich najważniejsze cechy.

Dobry materac do spania. Co go wyróżnia?

Nikogo nie zdziwi pewnie fakt, że dobrze dobrany materac do spania powinien być przede wszystkim wygodny. To cecha, o którą należy w szczególności zadbać, ponieważ bezpośrednio przełoży się na jakość naszego wypoczynku. Nawet jeśli wybierzemy najdroższy materac do spania, a nie dopasujemy go do naszych oczekiwań i preferencji, to możemy zawieść się na zakupie. Dlatego ważne jest to, by posiadać podstawową wiedzę na temat rodzajów podłoży i wybrać takie, które będzie spełniać nasze wymagania. Jeśli natomiast tej wiedzy nam brakuje, warto przeszukać tematyczne artykuły lub udać się do punktu stacjonarnego z materacami, gdzie konsultanci z chęcią pomogą w podjęciu właściwej decyzji.

Materace lateksowe – cechy charakterystyczne

Różnice pomiędzy materacem piankowym a lateksowymDo jednych z najczęściej wybieranych podłoży do spania należą materace lateksowe. Spowodowane to jest niezwykłymi właściwościami, które cechują tylko ten rodzaj produktów. Przede wszystkim warto zacząć od materiału, który jest wykorzystywany do stworzenia produktów z lateksu, a jest nim naturalne mleczko kauczukowe. Wykazuje ono właściwości antybakteryjne oraz antygrzybiczne, przez co materace te są najczęściej wybieranym modelem do pokojów alergików. Ważne jest jednak to, by podczas zakupu sprawdzić przede wszystkim skład produktu – dopiero w momencie, gdy zawartość mleczka będzie na wysokim poziomie, materac zachowa opisane powyżej cechy, dając tym samym najwyższą jakość użytkowania. Podłoża z lateksu są też niezwykle trwałe – nie odkształcają się, dzięki czemu można je użytkować przez kilka kolejnych lat bez obaw o konieczność wymiany w najbliższym czasie od zakupu.

Materace piankowe – czym się cechują?

Kolejnym rodzajem najchętniej wybieranych podłoży do polskich sypialni są materace piankowe. Tutaj warto pamiętać o wyborze produktu najwyższej jakości, czyli na wstępie zrezygnować z pianki poliuretanowej. To materiał, który dość szybko ulega zużyciu, przez co po stosunkowo niedługim czasie wystąpi konieczność wymiany podłoża na nowe. Lepszym rozwiązaniem jest wysokoelastyczny materac do łóżka, który pozwoli na całkowite dopasowanie do sylwetki użytkownika, dając jednocześnie stabilne podparcie dla pleców. Podobnym rodzajem jest model termoelastyczny, który posiada te same cechy, jednak dodatkowo reaguje na temperaturę ciała śpiącej osoby, sprawiając tym samym wrażenie “zapadania się” i otulania ciała, co powoduje jeszcze lepsze wsparcie dla kręgosłupa.

Zarówno podłoża piankowe, jak i lateksowe, są chętnie wybieranymi produktami do sypialni. Warto znać różnice oraz podobieństwa między nimi, by móc wybrać materac dopasowany do naszych potrzeb.