Coraz więcej osób, zwłaszcza z początkiem nowego roku, zastanawia się nad pozbyciem zbędnych kilogramów oraz tkanki tłuszczowej z niektórych części ciała. Popularne w tym kontekście stają się więc różnorodne zabiegi modelujące sylwetkę. Jednym z nich jest liposukcja, znana również jako odsysanie tkanki tłuszczowej. To zabieg medycyny estetycznej, który pod względem popularności zajmuje aż drugie miejsce, zaraz po plastyce piersi. Jego głównym efektem jest uzyskanie smuklejszego ciała, zwłaszcza w obszarze brzucha, ud czy bioder. Jednak jak dokładnie wygląda ten zabieg? Czy jest on bezpieczny i czy warto się na niego zdecydować?

Na czym polega liposukcja?

Liposukcja polega na mechanicznym usunięciu komórek tłuszczowych przy użyciu kaniuli (cienkiej rurki) połączonej z urządzeniem ssącym. Jest to nieinwazyjny zabieg, który można przeprowadzić na różnych partiach ciała, szczególnie tych, z których ciężko zbić nadprogramowe kilogramy. TakieLiposukcja: czym jest i jak wygląda zabieg? przypadki mogą wynikać z niezdrowego trybu życia, diety czy nieodpowiedniej aktywności. W trakcie liposukcji stosowane jest zazwyczaj znieczulenie ogólne bądź miejscowe. Na początku wykonywane są drobne nacięcia, aby doprowadzić do organizmu roztwór znieczulający. Następnie rozbija się złogi tłuszczowe specjalnie przeznaczonym do tego aparatem – tłuszcz jest odsysany z największą ostrożnością i dokładnością, zachowując równomiernie gładką powierzchnię skóry. Jednocześnie omijane są wszelkie naczynia, nerwy i inne otaczające dane miejsce elementy. Liposukcja nie wiąże się zatem ze zbyt dużym ryzykiem, a także powikłaniami okołozabiegowymi. Jest jednak często mylona z metodą odchudzania. Należy więc wiedzieć, że jej celem jest wymodelowanie konkretnych partii ciała, a niekoniecznie całej sylwetki. Na liposukcję mogą zdecydować się nawet szczupłe osoby, u których tkanka tłuszczowa jest zlokalizowana w większej ilości np. na brzuchu.

Rodzaje liposukcji, czyli metody odsysania tłuszczu

Nie każdy też wie, że istnieje kilka metod odsysania komórek tłuszczowych. Dostępna jest nie tylko liposukcja ssąca (choć ta wyróżnia się największą popularnością), ale także liposukcja: wibracyjna, ultradźwiękowa, z podwójną kaniulą, wodna typu Body Jet oraz laserowa. Metoda wibracyjna skupia się na wykorzystaniu specjalnej kaniuli, która wibruje w szybkim tempie. Dzięki temu rozwiązaniu złogi tłuszczowe są znacznie szybciej rozbijane, a tym samym cały zabieg zajmuje krótszy okres czasu. Liposukcja ultradźwiękowa to natomiast zabieg będący modyfikacją liposukcji ssącej. Ta metoda wykorzystuje energię ultradźwięków, które prowadzą do upłynnienia tłuszczu, zanim zostanie on odessany. Szczególnym zabiegiem jest również liposukcja z podwójną kaniulą. W standardowej kaniuli, którą wprowadza się pod skórę, umieszcza się drugą odpowiedzialną za odsysanie. Co ma na celu takie rozwiązanie? Przede wszystkim możliwość oddzielenia tłuszczu od innych tkanek za pomocą kaniuli zewnętrznej. Z kolei liposukcja wodna Body Jet korzysta ze specjalnej igły. W tej metodzie wypuszcza się strumień wody o niezwykle wysokim ciśnieniu, który delikatnie oddziela tłuszcz od innych elementów. Zabieg ten jest mniej bolesny i umożliwia krótszy czas rekonwalescencji. I w końcu liposukcja laserowa polega na zastosowaniu lasera. Dzięki temu cała procedura również jest mniej inwazyjna, a co najważniejsze – skuteczna w obkurczaniu skóry.

Czas rekonwalescencji

Zabiegiem liposukcji interesuje się coraz większa liczba osób, lecz nie ma co ukrywać, że to rozwiązanie wymaga odpowiedniego czasu rekonwalescencji. Choć większość dostępnych metod jest mało inwazyjna i nie naraża pacjenta na utratę krwi, tuż po zabiegu może on odczuć dyskomfort oraz ból. W krótkim czasie mogą się także pojawiać obrzęki i siniaki w miejscach, w których był odsysany tłuszcz. Dlatego specjaliści rekomendują stosowanie odzieży uciskowej zmniejszającej opuchliznę i przyspieszającej proces gojenia. Warto wiedzieć, że skutki uboczne mogą się utrzymywać nawet do kilku tygodni po zakończonym zabiegu. W przypadku kostek i łydek czy pozostałych bardziej “problematycznych” częściach ciała opuchlizna może zniknąć dopiero po sześciu miesiącach. W niektórych sytuacjach nie obędzie się też bez przyjmowania doustnych leków przeciwbólowych, gdyż dyskomfort jest na tyle silny, iż nie umożliwia sprawnego funkcjonowania.

Aby skrócić czas powrotu do zdrowia, bez dwóch zdań warto zakupić odpowiedni, wygodny materac, np. w jednym z salonów w Ostrów Wielkopolski lub ze strony: https://www.sleepmed.pl/materace-wg-rozmiarow/materace-sleepmed-140×200/. Komfortowe podłoże do snu to klucz dobrego samopoczucia, zwłaszcza po wykonaniu ciężkich zabiegów medycyny estetycznej. Więcej informacji na temat doboru twardości materaca znajdziesz w poniższym filmiku:

Kto może skorzystać z tego typu zabiegu?

Liposukcja to zabieg dostępny praktycznie dla każdego, kto tylko chce wymodelować swoją sylwetkę. To rozwiązanie przeznaczone w pierwszej kolejności dla tych, którzy mają problem z redukcją tkanki tłuszczowej w konkretnych miejscach. W większości przypadków problem ten dotyczy brzucha, ud, bioder, ramion czy nawet podbródka. Niektóre partie ciała są niestety bardzo oporne na utratę tłuszczu i “nie chudną” mimo wielu prób zmiany diety czy regularnej aktywności fizycznej. Liposukcja to również wygodne rozwiązanie dla osób z dużymi dysproporcjami ciała. Są to sytuacje, w których ani ćwiczenia, ani restrykcyjne diety nie przyniosą oczekiwanych rezultatów. Oprócz tego liposukcję często poleca się kobietom po ciąży. Wybór odpowiedniej metody pozwala pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej na brzuchu oraz udach. Należy jednak pamiętać, że jest to zabieg możliwy do wykonania jedynie na zdrowym ciele – spora nadwaga może być tutaj niestety przeciwskazaniem do przeprowadzenia liposukcji.

Kiedy nie powinno się wykonywać liposukcji?

Liposukcji nie powinno się też wykonywać w przypadku poważnych schorzeń, takich jak choroby serca, cukrzyca, choroby tarczycy, zaburzenia czynności nerek czy układu oddechowego. Aby móc przeprowadzić zabieg, pacjent musi cechować się dobrą kondycją fizyczną, a także psychiczną. Ponadto wykluczony jest u osób niepełnoletnich oraz kobiet w trakcie ciąży. Kluczowy element kwalifikacji stanowi oczywiście konsultacja medyczna, podczas której lekarz ocenia nasz stan zdrowia.

Liposukcja to zabieg, który przynosi naprawdę satysfakcjonujące efekty. Pamiętajmy jednak, że jest to rozwiązanie, które warto dobrze przemyśleć. Najważniejsze może być zrozumienie, iż termin liposukcji pozostaje daleki od procesu odchudzania. To zabieg modelujący, na który niestety nie każdy z nas może się zdecydować.