Nawet jeśli nie zdajemy sobie z tego sprawy, otoczenie, w którym żyjemy, w ogromnym stopniu oddziałuje na nasze samopoczucie. Z tego względu to, przestrzeń, w której przebywamy, jest czysta, czy też zabałaganiona, ma istotne znaczenie. Źródła wskazują, że bałagan i chaos wiąże się między innymi z podwyższonym poziom stresu. Jak jeszcze wpływa na nas nieporządek? Sprawdź!
Bałagan to nadmiar bodźców
Przebywanie w zagraconej przestrzeni to nic przyjemnego. Jesteśmy zewsząd atakowani nadmiarem bodźców, które niepotrzebnie stymulują nasze zmysły, wywołując ciągłe napięcie. Możemy doświadczyć też rozdrażnienia i irytacji, które skutecznie obniżają nasz nastrój. Badania wskazują, że otaczanie się bałaganem prowadzi również do podwyższonego poziomu kortyzolu. Osoby, które żyją w chaosie, częściej są zestresowane, przygnębione oraz zmęczone. Często pojawia się problem z odnalezieniem potrzebnych rzeczy. Szukanie kluczy do samochodu czy ważnych dokumentów na ostatnią chwilę może doprowadzić do silnej nerwowości i niepokoju.
Bałagan to źródło wstydu i poczucia winy
Nieporządek to nie tylko źródło frustracji czy niepokoju – wywołuje też inne, złożone emocje, które pogarszają nasze samopoczucie. Mowa tu o wstydzie oraz poczuciu winy. Kiedy przebywamy w zabałaganionym miejscu, ciągle myślimy o tym, że powinniśmy wziąć się za porządki. Okazuje się jednak, że chaos wytwarza specyficzne uczucie bezsilności i marazmu, które utrudnia zmobilizowanie się do działania. Wydaje nam się, że nie mamy na nic wpływu. W ten sposób tkwimy w błędnym kole, z którego bardzo ciężko się uwolnić. Jeśli zawita u nas niespodziewany gość, doświadczymy zażenowania oraz wstydu. Możemy czuć się, jakbyśmy byli oceniani, co przyczyni się do spadku samooceny. Nierzadko też prowadzi do tego, że przestajemy zapraszać do siebie znajomych, przez co nasze relacje międzyludzkie mogą się pogorszyć.
Bałagan utrudnia skupienie się
Bałagan to wróg koncentracji i produktywności. W pomieszczeniu, w którym panuje chaos, nasza uwaga jest ciągle rozproszona. Na skutek tego skupienie się na konkretnym zadaniu może być utrudnione. W takiej przestrzeni naszemu mózgowi nieustannie wydaje się, że mamy coś innego do zrobienia. Z tego powodu spada nasza efektywność i poziom kreatywności, a wykonanie zaplanowanych czynności znacznie się wydłuża.
Bałagan wywołuje problemy ze snem
Bałagan zdecydowanie nie sprzyja jakości snu. Źródła wskazują, że w nieuporządkowanej, chaotycznej przestrzeni, znacznie trudniej jest nam się zrelaksować i odprężyć. Nadmiar bodźców powoduje, że ciągle odczuwamy napięcie. Pojawia się mentalne i wizualne przeciążenie, które uniemożliwia fizyczny i psychiczny wypoczynek. Nie jesteśmy w stanie się wyciszyć przed snem, przez co proces zasypiania znacznie się wydłuża. W ostateczności może doprowadzić nawet do problemów ze snem takich jak bezsenność. Niedobór snu równie niekorzystnie oddziałuje na nasze samopoczucie, wywołując zmęczenie, rozdrażnienie, jak i spadek efektywności i trudności z koncentracją. Obniżenie jakości wypoczynku przyczynia się też do tego, że nasz organizm nie ma szans na regenerację, co przekłada się na pogorszenie odporności.
Uporządkowanie sypialni to jeden ze sposobów na to, aby zapewnić sobie spokojny sen. W czystej, świeżej przestrzeni o wiele łatwiej będzie nam się zrelaksować, dzięki czemu rano obudzimy się wypoczęci i pełni energii. Kolejna kwestia, o którą możemy się zatroszczyć, to stworzenie komfortowego podłoża snu. To czynnik, który w równym stopniu decyduje o tym, czy uda nam się skutecznie wypocząć. W tym celu należy wybrać nowy materac, który będzie dostosowany do naszych potrzeb. Dobrze wpierw zaznajomić się z właściwościami dostępnych modeli na stronie: https://www.sleepmed.pl/materace-wg-rozmiarow/materace-sleepmed-160×200/. Ich działanie możemy przetestować w sklepie stacjonarnym Ostrów Wielkopolski.
Dlaczego warto dbać o porządek?
Choć nie wszyscy przepadają za sprzątaniem, warto zmobilizować się do działania i zadbać o to, aby w naszym mieszkaniu nie zapanował bałagan. Dzięki temu możemy niezwykle korzystnie wpłynąć na nasze samopoczucie. Uporządkowanie przestrzeni daje nam poczucie kontroli, ponieważ przekonujemy się, że to my mamy wpływ na otoczenie, w którym żyjemy. W ten sposób możemy odzyskać wewnętrzny spokój oraz motywację. Zredukowanie liczby bodźców oznacza mniejszy poziom stresu i napięcia, co pomoże nam się zrelaksować i odprężyć. Regularne sprzątanie zwiększa ponadto naszą produktywność i ułatwia koncentrację. Może też oddziaływać korzystnie na nasz nastrój – w końcu przebywanie w naszym mieszkaniu sprawi nam przyjemność.
Jak zacząć porządki w domu?
Walka z zabałaganioną przestrzenią nie jest łatwa. Pamiętajmy jednak o tym, że nawet małe kroki mogą zaprowadzić dużą zmianę. Na początku wyznaczmy pojedyncze miejsca, które chcemy posprzątać, jak na przykład garderoba czy szuflada z przyprawami. Nie bierzmy na siebie zbyt dużo – wystarczy, że każdego dnia poświęcimy, choć 5 minut na sprzątanie. Pomoże nam w tym pozbycie się niepotrzebnych rzeczy. Kierujmy się zasadą minimalizmu i wyrzućmy te przedmioty, z których na co dzień nie korzystamy. W ten sposób zyskamy dużo nowej przestrzeni na przeorganizowanie i ustalenie stałego miejsca dla każdej rzeczy.
Jeśli zależy nam na tym, aby nasze mieszkanie było komfortową, przytulną przestrzenią, w której czujemy się dobrze, nie powinniśmy dopuścić do jej zabałaganienia. Nieporządek obniża jakość naszego życia, generując napięcie, wysoki poziom stresu, jak i trudności z koncentracją czy snem.