Szacuje się, że coraz więcej Polaków ma problemy z wysypianiem się, co jest związane ze zmniejszeniem jakość, długości czy głębokości snu. Za najczęstszych winowajców uważa się stres, np. w pracy czy problemu w domu. Jednak, czy kiedykolwiek zastanawialiśmy się, że nasze łóżko również może na to wpływać? Wiele mówi się o tym, jak ważny jest zdrowy sen oraz odpowiednio skomponowane łóżko, tylko nie zawsze wspomina się o tym, że poszczególne elementy jego wyposażenia warto również wymieniać. Dlaczego oraz kiedy należy zainwestować w nowy materac, poduszkę i kołdrę? 

Materac do spania – po czym poznać, że jest zużyty? 

Materac do spania to jedno z najważniejszych elementów wyposażenia łóżka. Wynika to z jego unikalnej budowie oraz właściwości, dzięki którym jest w stanie niemalże idealnie wspierać sylwetkę użytkownika oraz jego kręgosłup. W ten sposób gwarantuje zdrowy i spokojny wypoczynek przez całą noc. Te wysokiej jakości produkty, mogą nam służyć nawet przez 15 lat, gdyż wykorzystują najlepsze oraz najbezpieczniejsze materiały. Jednak coraz więcej ekspertów twierdzi, że czas ten jest tylko teoretyczny, gdyż dużo zależy od dopasowania pod kątem twardości czy, np. wzmożonej potliwości użytkownika. Ze względów higienicznych zaleca się, aby wymieniać go co ok. 7 lat. Natomiast wyeksploatowany materac najłatwiej rozpoznać po:

  • nieprawidłowym wysypianiu się,
  • wyczuwalnych nierównościach na powierzchni,
  • nietypowych dźwiękach przy np. zmienianiu pozycji,
  • nieprzyjemnym zapachu,
  • żółtych plamach na pokrowcu.

Konsekwencje spania na zużytym materacu

Wiele osób zastanawia się, czy spanie na wyeksploatowanym materacu faktycznie może być groźne. Jak się okazuje – tak! Wówczas nie jest już w stanie zapewnić nam właściwego wsparcia, przez co może dojść do pojawienia się silnego bólu na różnych odcinkach kręgosłupa, a nawet w barkach czy biodrach. Znacząco zmniejsza się także komfort snu, z uwagi na częstą zmianę pozycji i niską jakość wypoczynku. Oznacza to, że rano będziemy odczuwać zmęczenie czy brak energii. Poprzez długie użytkowanie wyeksploatowanego materaca możemy nabawić się poważnych schorzeń kręgosłupa oraz wad postawy. Do innych konsekwencji zalicza się znaczące nasilenie objawów alergii. Wynika to z faktu, iż najczęściej we wnętrzu zużytego materaca panują dogodne dla roztoczy i bakterii warunki do prawidłowego rozwoju. Takie modele nie oddają prawidłowo zgromadzonej przez noc wilgocią oraz wyróżniają się kiepską wentylacją. Dlatego, gdy tylko zobaczymy większe objawy zużycia, warto rozważyć zakup nowego modelu. A co w przypadku, gdy przez najbliższy czas nie możemy sobie pozwolić na taki wydatek? Krótkoterminową alternatywą mogą być materace nawierzchniowe, które wygładzają powierzchnię, zwiększają komfort snu oraz zapewniają antyalergiczne warunki do wypoczywania.

Kiedy nadchodzi czas na zmianę poduszki i kołdry? 

Kiedy wymienić materac, poduszkę i kołdrę?Oprócz materaca, w naszym łóżku znajdują się również inne akcesoria sypialniane. Wśród nich wyróżnić można m.in. poduszki do spania, które pełnią podobną funkcję, co materac. Różnica jednak polega na tym, że mają za zadanie wspierać górne partie ciała, do których zalicza się głowę, barki oraz kręgosłup w odcinku szyjnym. Decydując się na najwyższej jakości modele, pamiętajmy, aby uwzględnić kilka kwestii, od których zalicza się ich wysokość, stopień twardości czy rodzaj wypełnienia. Szeroki wybór poduszek znajdziesz na https://sennamaterace.pl/24-poduszki. Oprócz poduszek, które powinniśmy wymieniać średnio co 2 lata, na rynku dostępne są również wyjątkowe modele kołder, gwarantujących nam najlepszy komfort termiczny. Oznacza to, że zapobiegają przegrzewaniu się ciała w upalne noce, a także wychłodzenia w zimne. Wybierając najlepsze dla siebie modele, w pierwszej kolejności powinniśmy uwzględnić ich rozmiar, rodzaj wypełnienia oraz gramaturę. Co więcej, szacuje się, że średnio możemy ich używać przez 5-10 lat. Jednak nie warto trzymać się ściśle ustalonych ram czasowych, gdyż wszystko zależy od tego, czy intensywnie pocimy się w nocy lub jakiej jakości są używane przez nas produkty. Z uwagi na to zaleca się, aby wymieniać zarówno poduszki, jak i kołdry przy pierwszych oznakach wyeksploatowania, do których zaliczyć można:

  • nieprzyjemny zapach,
  • zbrylone wypełnienie,
  • uszkodzenia mechaniczne poszewki,
  • żółte plamy.

Jak dbać o poduszkę i kołdrę? 

Prędzej czy później na pewno będziemy musieli wymienić zarówno kołdrę, jak i poduszkę. Jednak nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że istnieje kilka sposobów na to, aby odwlec w czasie tę czynność! To właśnie dzięki nim jesteśmy w stanie znacząco zwiększyć trwałość oraz na dłużej zachować  pierwotne właściwości tych produktów. Zatem, jak to zrobić? Otóż wystarczy tylko postawić na regularne dbanie poprzez wykonywanie kilku czynności. Zaleca się, aby zarówno poduszce, jak i kołdrze dać możliwość całkowitego odparowania wilgoci, jaka została pochłonięta z naszej skóry. Najlepszym sposobem jest wystawienie ich na balkon bądź taras, np. na suszarce. Jednak wielu z nas preferuje luźne rzucenie ich na łóżko i otworzenie okna na ok. 1-2 godziny. Pamiętajmy jednak – im dłużej, tym lepiej! Oprócz tego warto delikatnie wstrząsnąć oba te akcesoria sypialniane, aby zapobiec zbrylaniu się wypełnienia. Ostatnią kwestią, o której nie możemy zapomnieć, jest regularne pranie. Przyjmuje się, że powinniśmy prać kołdrę i poduszkę nie rzadziej, niż raz na kwartał. Przy tej czynności należy respektować zalecenia producenta, które obejmują to, czy można dany produkt suszyć w suszarce lub w jakiej temperaturze prać. Najlepiej, aby odbywało się to w 60°C, gdyż możemy wówczas pozbyć się mikroorganizmów, takich jak roztocza czy bakterie. Jeśli natomiast zależy nam jedynie na ich odświeżeniu, to 40°C w zupełności wystarczy.

Przy komponowaniu wygodnego łóżka nie możemy zapomnieć o uwzględnieniu takich elementów jak materac, poduszka czy kołdra. Są one wybierane na podstawie naszych osobistych potrzeb oraz preferencji, dzięki czemu zapewniają zdrowy sen przez lata. Niestety, poprzez codzienne użytkowanie w końcu ulegają wyeksploatowaniu, przez co nie są w stanie pełnić swojej funkcji. Z uwagi na to warto wiedzieć, kiedy należy zainwestować w nowe produkty.

Oferta dostępna na sennamaterace.pl

Przeczytaj także: