Nie ma wątpliwości, że jazda konna to dostojny i ciekawy sport, który cieszy się popularnością od wielu lat. Mimo tego, dla wielu osób wciąż może wydawać się skomplikowany i niedostępny. Warto jednak wiedzieć, że ćwiczenie jazdy konnej możemy zacząć w każdej chwili, a ta praktyka przyniesie nam dużo korzyści. Poznaj powody, dla których warto ćwiczyć jeździectwo. 

Na czym polega jeździectwo?

Jeździectwo to wyjątkowa dyscyplina sportowa, które obejmuje sporty konne, takie jak skoki przez przeszkody, ujeżdżanie czy też jazdę rekreacyjną. Jest to bardzo stary sport – w końcu konie od lat towarzyszą człowiekowi. Najpierw głównie jako środek transportu, następnie zostały wykorzystywane również w konkurencjach sportowych. Jazda konna pozwala na wytworzenie niezwykłej więzi ze zwierzęciem.

Zalety jazdy konnej 

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że jeździectwo posiada bardzo wiele zalet. Oddziałuje pozytywnie na różne aspekty naszego życia, a do tego jest bardzo ciekawym i wdzięcznym zajęciem. Jazda konna znacząco poprawi nasze zdrowie, a do tego zapewni zarówno korzyści fizyczne, jak i psychiczne. Jest to bowiem wspaniały sposób na zminimalizowanie stresu, naukę cierpliwości czy pozbycie się nerwów. Jeśli zmagamy się z różnymi trudnościami czy lękami, jeździectwo może znacząco poprawić nasze samopoczucie. To właśnie pozytywny wpływ na psychikę sprawia, że tak wiele osób decyduje się na wybór tego sportu.

Co więcej, dyscyplina ta zagwarantuje nam dawkę dobrych emocji oraz okazję do rozrywki. Jazda konna to również świetna zabawa, podczas której jeździec może zapomnieć na negatywach i skupić się na połączeniu z koniem oraz z naturą. Taka możliwość nauczy nas postępowania ze zwierzęciem oraz zwiększy nasze poczucie empatii.

Dlaczego warto ćwiczyć jeździectwo?Wpływ na sylwetkę 

Warto przyjrzeć się również temu, jak jazda konna może poprawić naszą sylwetkę. Zauważono tu bowiem bardzo dużą zależność – jeździectwo pozwala spalić kalorie oraz skutecznie wysmuklić sylwetkę. Podczas jeździectwa pracuje bardzo wiele mięśni – mięśnie ud, pośladków, łydek. Te części ciała stają się pięknie wyrzeźbione. Dyscyplina ta sprawia, że staniemy się silniejsi, poprawiamy naszą kondycję i trenujemy całe nasze ciało.

Wpływ na kręgosłup 

Nie ma wątpliwości, że i w przypadku kręgosłupa możemy dostrzec pozytywne zmiany. Dosiadanie konia zmusza nas do utrzymywania prawidłowej postawy, a to zaś oddziałuje na mięśnie grzbietu i kręgosłupa. Pamiętajmy jednak, że do tego niezbędne jest zajęcie odpowiedniej pozycji – musimy dobrze siedzieć w siodle, nie garbić się i pracować nad dobrymi nawykami. Tylko wtedy możemy liczyć na widoczne efekty.

Dla kogo jazda konna?

Mimo że jazda konna dla niektórych sprawia wrażenie sportu trudno dostępnego, profesjonalnego, tak naprawdę każdy może go zacząć. Nawet małe dzieci mają możliwość rozpoczęcia swojej przygody z tym sportem. Jeśli jesteśmy zainteresowani tym tematem, nie bójmy się szukać szkółek jeździeckich w naszej okolicy – tam na pewno poznamy niezbędne podstawy i zyskamy szansę, by sprawdzić się w tej dyscyplinie.

Istnieją ponadto przypadki, w których jazda konna, ze względu na jej liczne właściwości, jest szczególnie zalecana. Sprawdzi się dla osób, które zmagają się z wadami postawy lub bólem kręgosłupa z racji tego, że jeździectwo mobilizuje nas do utrzymywania prawidłowej postawy.

Sport ten może okazać się pomocny dla osób znerwicowanych, doświadczonych przez różne lęki czy traumy. Jazda konna pozwoli im się wyciszyć, zapomnieć o negatywnych myślach, a do tego pozbyć się stresu oraz niepokoju. Będzie to też idealna okazja do tego, by zapewnić sobie trochę pozytywnych emocji i rozrywki.

Warto ponadto zaznajomić się z terminem hipoterapii – jest to rehabilitacja z udziałem konia. Wyróżnia się tym, że ma aspekt psychoruchowy – oddziałuje pozytywnie zarówno na nasze zdolności ruchowe, jak i psychikę. Hipoterapię wykorzystuje się w przypadku chorób takich jak autyzm, ADHD, stwardnienie rozsiane czy porażeniem mózgowym. Pomogą również osobom, które mają trudności społeczne bądź psychiczne.

Jak zacząć? 

Skoro już wiemy, jakie zalety niesie ze sobą jeździectwo, należy przejść do tego, jak tak właściwie zacząć praktykowanie tej dyscypliny. Pierwszym krokiem byłoby znalezienie dobrej szkółki jeździeckiej, w której będziemy mogli rozwijać swoje umiejętności. Następnie musimy zaopatrzyć się w odpowiednie ubranie oraz akcesoria do jazdy konnej.

Strój jeźdźca składa się z kasku jeździeckiego, rękawiczek, specjalnych spodni, czyli bryczesów oraz butów na płaskiej podeszwie. Część elementów możemy wypożyczyć w stajniach – jeśli więc dopiero zaczynamy naszą praktykę, nie musimy obawiać się, czy dobierzemy prawidłowe rzeczy. Zwróćmy jednak uwagę na to, by sprzęt, który dostajemy, był solidny i działający.

Podczas pierwszych lekcji jazdy konnej instruktor pokazuje nam same podstawy – uczymy się jazdy na lonży, w której koń podąża spokojnym stepem, a nauczyciel asekuruje nas, trzymając linę. Będziemy musieli ponadto nauczyć się odpowiednio siedzieć w siodle – dopiero wtedy, gdy poczujemy się pewnie i komfortowo, będziemy mogli przejść do trudniejszych technik.

Decydując się na ćwiczenie jazdy konnej, na pewno nie pożałujemy tej decyzji. Zalety jeździectwa mówią same za siebie – jest to naprawdę wartościowy sport. Regularna praktyka zapewni nam wiele korzyści, jeśli jednak nie postanowimy kontynuować tej pasji, będzie to ciekawe doświadczenie, które pozostanie nam w pamięci na długo.

Przeczytaj także: