Siłownia to miejsce, w którym przewija się naprawdę wiele ludzi, w szczególności w godzinach popołudniowych, kiedy po zakończonej pracy wszyscy oddajemy się ulubionej aktywności fizycznej. Jednakże z drugiej strony siłownia to także miejsce, w którym ćwiczymy z naprawdę dużymi ciężarami, a przestrzeń może być ograniczona. Dlatego też występuje pewne ryzyko, którego zawsze powinniśmy być świadomi, a tym samym naszym obowiązkiem jest zachowanie pewnych zasad bezpieczeństwa, aby każdy mógł swobodnie kontynuować własny trening. O czym należy więc pamiętać, ćwicząc na siłowni?
Pamiętaj o zachowaniu bezpiecznej odległości
Choć sprzęty i maszyny na siłowni są zazwyczaj ustawione w taki sposób, aby ćwiczący nie byli w stanie sobie przeszkadzać, to jednak duży ruch w godzinach popołudniowych i wieczornych zobowiązuje nas do zachowania większej ostrożności podczas wykonywania ćwiczeń. Zachowanie bezpiecznej odległości jest też szczególnie ważne w strefie wolnych ciężarów, kiedy sami decydujemy o charakterze wykonywanego ćwiczenia. Zawsze powinniśmy się upewnić, że warunki są na tyle bezpieczne, aby móc kontynuować swój trening. Przy czym zwróćmy nie tylko uwagę na to, czy my posiadamy wystarczającą przestrzeń do ćwiczeń, ale czy także nie przeszkadzamy innym użytkownikom siłowni. Koniec końców nie chcemy raczej spotkać się z sytuacją, w której oberwiemy sztangą czy ciężkim hantlem, co może mieć naprawdę przykre konsekwencje. Niektóre ćwiczenia wiążą się także z wykonywaniem niespodziewanych ruchów, które należy uwzględnić podczas poszukiwań odpowiednio dużego miejsca. Zachowanie bezpiecznej odległości to również zapewnienie prywatności oraz komfortu psychicznego.
Używaj zacisków podczas korzystania ze sztangi
O poziomie bezpieczeństwa w trakcie ćwiczeń na siłowni decydują także zaciski, czyli specjalne akcesoria, których zadaniem jest stabilizacja obciążenia na sztandze. Zapobiegają one przypadkowemu ześlizgnięciu się talerzy ze sztangi podczas wykonywania ćwiczeń. Dzięki zaciskom ciężary pozostają na miejscu, co zwiększa bezpieczeństwo treningu, nie tylko własnego, ale także osób znajdujących się w pobliżu. To z kolei zmniejsza również ryzyko urazów związanych z nagłym przemieszczeniem się obciążenia. Ponadto zaciski sprawiają, że talerze, a tym samym ciężar jest równomiernie rozłożony na sztandze, co jest istotne dla naszego bezpieczeństwa i poprawnej techniki wykonywanego ćwiczenia. Dzięki ich użyciu możemy w pełni skupić się na określonym ruchu, zamiast zamartwiać się tym, czy talerze czasem nie ześlizgną się ze sztangi.
Dezynfekcja sprzętu
Nie bez znaczenia pozostaje także dezynfekcja sprzętu, z którego korzystamy w ramach naszego treningu. Dlaczego jest to tak ważne? Ponieważ musimy pamiętać, że ze sprzętu dostępnego na siłowni korzysta naprawdę wiele osób, a tym samym na powierzchni tych sprzętów mogą gromadzić się bakterie, wirusy i inne drobnoustroje. Dezynfekując więc sprzęt, zmniejszamy ryzyko zakażenia nie tylko własnego organizmu, ale także innych osób. Poza tym trudno ukryć, że w trakcie ćwiczeń uwalniamy sporą ilość potu, który zostaje na sprzęcie, zwłaszcza na ławkach przeznaczonych np. do wyciskania sztangi. Pamiętajmy więc o tym, aby wytrzeć po sobie powierzchnię ławki. Raczej nie chcielibyśmy znaleźć się w sytuacji, w której chcemy skorzystać z danego sprzętu, ale widać na nim wyraźne plamy potu osoby, która wcześniej z tego sprzętu korzystała. Na siłowni zawsze są dostępne stanowiska z ręcznikiem papierowym oraz środkiem do dezynfekcji.
Z kolei po treningu nie zapominajmy o zdrowym śnie, który pozwala organizmowi zregenerować siły. Warto więc nabyć wygodny materac dostosowany do indywidualnych potrzeb, który znajdziemy m.in. w salonach w Ostrów Wielkopolski.
Bierz sił na zamiary
Chcąc osiągać jak najlepsze wyniki, często sięgamy po naprawdę duże obciążenia, lecz musimy pamiętać, że im większe obciążenie, tym większe ryzyko dla naszego zdrowia i innych użytkowników siłowni. Dlatego też pamiętajmy o tym, aby brać siły na zamiary i uwzględniać swoje możliwości, dokładając na sztangę kolejne talerze. Chwytając się dużych obciążeń, a nie posiadając pewnego doświadczenia, wiedzy oraz poprawnej techniki, możemy nabawić się naprawdę poważnych kontuzji, a przy tym nawet spowodować nieszczęśliwy wypadek, w którym uczestnikami będą inni ćwiczący na siłowni. Jeśli już pracujemy z naprawdę dużymi ciężarami, warto korzystać z dodatkowego sprzętu, który zapewni nam bezpieczeństwo, np. haków czy taśm asekuracyjnych. Jeśli jednak takowych siłownia nie posiada lub nadal nie czujemy się wystarczająco pewnie, możemy poprosić o asekurację inną osobę. Wtenczas w sytuacji, w której nie będziemy w stanie wycisnąć danego obciążenia, osoba asekurująca pomoże nam odstawić sztangę na miejsce.
Odkładaj sprzęt i sprzątaj po sobie
Aby zadbać o bezpieczeństwo na siłowni, nie powinniśmy także zapominać o odkładaniu sprzętu i sprzątaniu stanowiska, na którym właśnie zakończyliśmy ćwiczyć. Pozostawione na ziemi obciążenia, np. hantle czy kettle mogą bowiem stanowić niebezpieczeństwo dla innych osób trenujących. Ktoś może potknąć się lub uderzyć nogą o pozostawiony sprzęt, a tym samym ryzyko kontuzji jest o wiele większe. Poza tym sprzątając po sobie, przejawiamy w ten sposób szacunek dla innych, którzy chcieliby skorzystać z tej samej maszyny czy tego samego sprzętu. Odkładając sprzęt, dbamy o wygodę innych trenujących, którzy nie muszą szukać danego obciążenia po całej siłowni, a zastaną je na swoim miejscu. Każdy chce przecież ćwiczyć w uporządkowanym środowisku. Wyobraź sobie też, że np. masz zamiar skorzystać z danej sztangi, ale ktoś przed Tobą nie zdjął z niej obciążenia, które jest większe od tego, z którym Ty pracujesz. Poświęcasz więc czas i własne siły, aby sprzątnąć sprzęt po innej osobie trenującej. Niezbyt wygodne rozwiązanie, prawda?
Poczekaj, aż osoba trenująca skończy swoją serię
Czasem ruch na siłowni jest na tyle duży, że jesteśmy zmuszeni poczekać, aż zwolni się dana maszyna. Zanim jednak podejdziemy do osoby trenującej na tej maszynie, poczekajmy, aż skończy ona wykonywać ćwiczenie. Jeśli zajdziemy ją od tyłu, nie będzie ona tego świadoma i przez przypadek może nas uderzyć. Nawet jeśli trenujący blokuje nam drogę, wstrzymajmy się od obelg i nie przeciskajmy się na siłę.
Bezpieczny trening na siłowni wymaga od nas odpowiedniego podejścia oraz znajomości pewnych zasad. Pamiętajmy, że siłownia to miejsce, w którym prawie każdy trenujący ćwiczy z dużymi obciążeniami, a styczność z nimi może mieć katastrofalne skutki. Trzymając się więc powyższych wskazówek, zapewniamy bezpieczeństwo nie tylko sobie, ale także innym użytkownikom.