Już od wielu lat doskonale wiadomo, że czytanie książek pozytywnie wpływa na umysł. Niestety obecnie ilość osób, które w swoim życiu interesują się literaturą, nieustannie się zmniejsza. Wynika to przede wszystkim z rosnącej popularności mediów społecznościowych. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak wiele korzyści możesz zyskać dzięki regularnemu czytaniu książek, koniecznie przeczytaj poniższy tekst! Może zainspirujesz się i sięgniesz po ulubioną pozycję literacką?

Jak czytanie książek wpływa na mózg?

Regularne czytanie książek sprawia, że mózg zaczyna pracować bardziej efektywnie. Doskonałym porównaniem jest wpływ uprawiania sportu na układ sercowo-naczyniowy. Czytanie wspiera kondycję komórek i pozwala lepiej zapamiętywać nowe informacje. Co ciekawe, książki mogą opóźnić starzenie się mózgu, aż o 32%! Potwierdzają to badania naukowe, które opublikowano w czasopiśmie Neurology Huffington Post.

Rozwiązywanie zagadek kryminalnych, przewidywanie akcji, a także analizowanie sytuacji poszczególnych bohaterów, wymaga przechowywania w pamięci wielu informacji o postaciach i wydarzeniach. Jest to niezawodny sposób na rozwój pamięci operacyjnej. Co ciekawe, pośrednio wpływa to na umiejętność samokontroli.

Czytanie książek jest też prostym i skutecznym sposobem na pracę nad wyobraźnią i kreatywnością, a także skupieniem i koncentracją. Zatopienie się w fabule wybranej pozycji literackiej to doskonały trening uważności i odcinania się od chaosu panującego w otaczającym nas, dynamicznym świecie.

Książki i choroby neurodegeneracyjne

Sztuka czytania: korzyści wynikające z regularnego czytania książekCzytanie książek może obniżyć ryzyko zachorowania na alzheimera. Jak to możliwe? Czytanie pozytywnie wpływa na pamięć epizodyczną i roboczą, a nieuniknione jest ich pogarszanie się z wiekiem. Dzięki książkom w mózgu zachodzą pozytywne zmiany w postaci usprawnienia pracy neuronów. Większa ilość połączeń nerwowych może zmniejszyć prawdopodobieństwo zachorowania nie tylko na alzheimera, ale również na demencję i inne choroby neurodegeneracyjne.

Warto mieć jednak na uwadze to, że czytanie książek stanowi jedynie pewien element profilaktyki schorzeń neurologicznych. Nie zastąpi zdrowej diety, regularnej aktywności fizycznej i codziennego wysypiania się.

Seniorzy, którzy czytają książki, mogą cieszyć się lepszym funkcjonowaniem poznawczym. Zachowują dobre samopoczucie psychiczne zdecydowanie dłużej, niż osoby, które nie czytają. Miłośnicy literatury, którzy systematycznie angażują umysł do pracy, są mniej narażone na odkładanie się blaszek miażdżycowych i powstawanie różnorodnych zmian chorobowych w obrębie układu nerwowego. Korzyści jest tak wiele, że praktycznie niemożliwe jest obalenie tezy o zasadności czytania książek w profilaktyce zdrowia psychicznego i funkcjonowania poznawczego.

Książki jako lekarstwo na stres

Wystarczy jedynie 6 minut czytania, aby obniżyć poziom stresu o ponad 60%! Potwierdzili to naukowcy, którzy 2009 roku przeprowadzili badania na University of Sussex. Książki są zdecydowanie skuteczniejsze w niwelowaniu napięcia, niż słuchanie muzyki, spacerowanie i granie w gry komputerowe.

Warto rozpowszechniać tę wiedzę w dzisiejszych czasach. Zastąpienie przeglądania treści medialnych nawet kilkuminutowym czytaniem książek, wiąże się z wieloma korzyściami dla ogólnego samopoczucia. Zapaleni czytelnicy mają niższy poziom kortyzolu i lepiej radzą sobie z codziennymi wyzwaniami w życiu zawodowym i rodzinnym.

A jak zmotywować się do czytania książek? Przede wszystkim warto wybierać pozycje w ładnych wydaniach. Tak, jak wezgłowie ma wpływ na design sypialni, tak okładka może zachęcić Cię do sięgnięcia po daną książkę. Ładne pozycje można dziś kupić we wszystkich księgarniach zlokalizowanych w większych miastach, takich jak Ostrów Wielkopolski.

Czy czytanie książek to tylko relaks?

Czytanie książek to dobry sposób na relaks, dbanie o zdrowie układu nerwowego i minimalizowanie poziomu odczuwanego stresu. Jednak literatura wpływa pozytywnie także na zarządzanie relacjami, świadomość społeczną i empatię.

  • Zarządzanie relacjami – opisywane historie można poznać z perspektywy różnych bohaterów. Jest to nauka analizowania problemów napotykanych w życiu z wielu różnych stron. Takie wcielanie się w sytuacje innych osób zwiększa empatię i udowadnia, że świat nie jest jedynie czarno-biały, a składa się z wielu odcieni szarości.
  • Rozpoznawanie emocji – dzięki czytaniu książek można przenieść się do różnych światów i poznać życie wewnętrzne bohaterów. Jest to sposób na poznawanie różnych emocji i sposobów ich rozładowywania. Stanowi to podstawę do nauki o sobie i swoich sposobach radzenia sobie z trudnościami. Systematyczne czytanie – nawet czysto rozrywkowych pozycji – to dobry sposób na rozwój samoświadomości, a także naukę rozpoznawania szkodliwych schematów w zachowaniu własnym oraz innych osób.
  • Świadomość społeczna – miłośnicy literatury charakteryzują się rozwiniętą empatią, szybkim wychwytywaniem sygnałów emocjonalnych, a także umiejętnością radzenia sobie w różnych grupach.
  • Samokontrola – czytanie uspokaja i ogranicza podatność na stres. Poza tym rozbudowuje zasób słownictwa. Ułatwia to komunikowanie swoich potrzeb i opisywanie innym własnych odczuć. Jest to ważnym elementem samokontroli i dbania o swoje dobro w relacjach interpersonalnych.

Czytanie książek to doskonały sposób na pożyteczne spędzanie wolnego czas. Jest to bardzo przyjemne hobby, które dodatkowo niesie ze sobą różnorodne korzyści dla zdrowia i ogólnego samopoczucia.