Dzień spędzony bez smartfona, internetu czy komputera, wydaje się dziś nierealny! Większość ludzi na świecie wykorzystuje nowe technologie w celu utrzymywania relacji społecznych, wykonywania zadań zawodowych oraz korzystania ze źródeł rozrywki. Jednak coraz powszechniejszym problemem jest nadużywanie mediów społecznościowych i smartfonów. Jakie zagrożenia się z tym wiążą? Czy można korzystać z internetu rozsądnie?

Czy warto być ciągle online?

Statystyczny Polak spędza w mediach społecznościowych prawie 2 godziny dziennie! Doliczając do tego czas poświęcony na wykonywanie innych aktywności w sieci, można dojść do wniosku, że duża część doby przeżywana jest właśnie w Internecie! Warto zastanowić się nad tym, co można przez to stracić! A katalog poświęceń wcale nie należy do małych. Problem z nadużywaniem Internetu jest częstą przyczyną nieustannego braku czasu. Wiele osób skarży się na ciągły pośpiech i brak możliwości realizowania swoich zainteresowań i pasji. Zaoszczędzenie dwóch lub trzech godzin w ciągu doby może znacznie podnieść jakość życia. Taka przestrzeń stwarza okazję do uprawiania sportu, wypoczynku czy wzmacniania relacji. Może też ułatwić dbanie o zdrowy styl życia! Jedna lub dwie godziny snu więcej, w wygodnym łóżku wyposażonym w akcesoria sypialniane ze sklepu https://abcsnu.pl/, mogą w widocznym stopniu poprawić samopoczucie.

Prywatne dane w mediach społecznościowych

Smartfon i media społecznościowe - jak korzystać z nich rozsądnie?Całe działanie mediów społecznościowych wiąże się ściśle z wykorzystywaniem prywatnych danych. W związku z tym warto w Internecie dbać o swoje bezpieczeństwo. A jak to robić? Przede wszystkim, podstawowym krokiem jest stworzenie silnego hasła. Powinno być długie i niepowtarzalne. Zaleca się, aby nie korzystać z jednego hasła do wielu kont – a nadal jest to powszechna praktyka! Dobrym pomysłem będzie też skorzystanie z dwuetapowego uwierzytelniania, które dodatkowo zwiększy bezpieczeństwo konta. Tworząc konta w serwisach społecznościowych, warto wybierać funkcję dostępności postów tylko dla znajomych. Dzięki temu można uniknąć pokazywania swoich prywatnych zdjęć i postów obcym osobom. Najbezpieczniejszą formą korzystania z social mediów w smartfonie będzie pobranie autoryzowanej aplikacji. Należy wybierać jedynie programy dostępne w Google Play, App Store i Microsoft Store. Są one sprawdzone, a ich bezpieczeństwo jest potwierdzone. Standardem bezpieczeństwa powinno być też korzystanie z uznanego programu antywirusowego i z funkcji bezpieczeństwa, która dostępna jest w każdej przeglądarce.

Nadużywanie mediów społecznościowych – katalog zagrożeń

Jakie zagrożenia wiążą się z nadużywaniem mediów społecznościowych?

  • Uzależnienie – codzienne korzystanie z internetu może prowadzić do wykształcenia się uzależnienia behawioralnego, z którego bardzo trudno wyjść. Do leczenia stosuje się te same metody, z których korzystają terapeuci pracujący z osobami uzależnionymi od alkoholu, czy narkotyków.
  • Dostęp dzieci i młodzieży do szkodliwych treści – pewnym remedium na ten kłopot są zabezpieczenia rodzicielskie, jednak nie są skuteczne w 100%.
  • Rozluźnienie więzi społecznych – zbyt duża ilość czasu spędzana w mediach społecznościowych może prowadzić do pogorszenia relacji z bliskimi.
  • Nieprawidłowe postrzeganie świata rzeczywistego – osoby korzystające nadmiernie z nowych technologii często postrzegają świat z perspektywy sieci i dysponują znacznie zawężonym katalogiem życiowych doświadczeń.
  • Niebezpieczeństwo spowodowania wypadków – zarówno kierowcy, jak i piesi korzystający z telefonów często doprowadzają do nieszczęśliwych wypadków. Choć ostatnia nowelizacja ustawy o ruchu drogowym zaostrzyła odpowiedzialność, problem nadal jest dość poważny.
  • Nadwaga – czas spędzany ze smartfonem może być tak długi, że w ciągu dnia nie ma wolnej przestrzeni na ruch czy przygotowywanie zdrowych, pełnowartościowych posiłków.
  • Wady postawy – nieprawidłowa postawa podczas siedzenia przy komputerze i nieustannie pochylona głowa wpatrująca się w ekran telefonu to czynniki będące przyczyną nie tylko bólu pleców, ale również pogłębiających się, poważnych wad postawy. Często nawet idealny materac – taki jak jeden z dostępnych pod linkiem https://abcsnu.pl/35-materace-80×200 – nie wpływa na zniwelowanie dyskomfortu związanego z bólem kręgosłupa, gdyż postawa przyjmowana w ciągu dnia jest sprzeczna z fizjologiczną budową szkieletu. Jeśli chcesz się dowiedzieć, dlaczego materac jest najważniejszym elementem sypialni, przeczytaj tekst https://abcsnu.pl/content/6-poradnik#Materac-najwazniejszy-element-sypialni.
  • Obciążenie narządu wzroku – ciągłe wpatrywanie się w ekrany pogarsza wzrok, a także wywołuje uczucie suchego oka lub staje się przyczyną przewlekłego bólu głowy.

Media społecznościowe i smartfony – jak czerpać z nich korzyści?

Nadmierne korzystanie ze smartfonów i mediów społecznościowych może wiązać się z wieloma negatywnymi konsekwencjami. Jednak w Internecie znajdują się też wartościowe materiały. Jak korzystać z nich mądrze? Jednym z rozwiązań może okazać się stosowanie metody T.I.M.E. Zgodnie z nią, aktywność w social mediach powinna być:

  • Ograniczona czasowo – najlepszym sposobem na zachowanie umiaru jest sztywne określenie czasu spędzanego w Internecie. Jasne granice często ułatwiają zachowanie kontroli.
  • Ukierunkowana na osiągnięcie celu – przed rozpoczęciem należy zastanowić się nad sensem przedsiębranych czynności i tym, czy wynikają z nich jakieś cenne, wartościowe korzyści.
  • Przepełniona uważnością – podczas korzystania z Internetu warto dbać o świadomość i bycie tu i teraz. Najbardziej szkodliwe jest bowiem uleganie schematom.
  • Wzbogacająca i wartościowa – warto korzystać z materiałów, które sprzyjają samorozwojowi i doskonaleniu własnych umiejętności i kompetencji.

Smartfony i media społecznościowe nie są ani jednoznacznie dobre, ani złe. Wszystko zależy od podejścia do ich wykorzystywania, zachowania rozsądku i umiaru. Jednak nie da się zaprzeczyć, że ich nadużywanie należy do jednego z poważniejszych problemów naszego społeczeństwa, którego nie można bagatelizować.