Po ślubie, a czasem nawet jeszcze przed, nierzadko pada rozwiązanie dotyczące mieszkania z rodzicami partnera bądź partnerki. Niektórzy są całkowicie przeciwni mieszkaniu pod jednym dachem ze swoimi teściami, zwłaszcza jeśli mają z nimi napięte relacje, zaś inni rozważają tego typu opcję z różnych powodów. Jest to zatem temat dość kontrowersyjny, w którym nie ma jednej poprawnej odpowiedzi. Choć obecnie młodzi ludzi coraz częściej wyprowadzają się od swoich rodziców, nie jest to odgórna zasada, której musi się trzymać każda para. Wszystko zależy tak naprawdę od indywidualnych okoliczności.

Wsparcie w opiece nad dziećmi

Po pierwsze, mieszkając z teściami, zazwyczaj możemy liczyć na ich wsparcie i pomoc, zwłaszcza jeśli planujemy powiększenie rodziny. Wtenczas mogą oni zająć się naszym dzieckiem w razie takiej potrzeby. W szczególnie korzystnej sytuacji są mamy, które chcą szybko wrócić do pracy po urodzeniu dziecka. Jeśli rodzice partnera są już na emeryturze i mają masę wolnego czasu, często sami chętnie proponują opiekę nad wnukiem, aby młoda mama mogła wrócić do rozwoju swojej kariery. Wtenczas teściowie czują się dumni i potrzebni, że mogą zaoferować swoją pomoc. Wpływa to też pozytywnie na nasze relacje z rodzicami partnera lub partnerki.

Podział domowych obowiązków

Mieszkanie z teściami: tak czy nie? Zalety i wadyWszyscy dobrze wiemy, że mieszkając „na swoim”, możemy liczyć tylko i wyłącznie na siebie. Ma to oczywiście też swoje plusy, jednakże mieszkając z teściami, nie mamy wszystkiego na swojej głowie. W tym przypadku obowiązki domowe są zazwyczaj podzielone na każdego domownika. W ten sposób możemy zaoszczędzić znacznie więcej czasu oraz trochę sobie ulżyć, zwłaszcza jeśli na co dzień pracujemy. Warto jednak dokładnie podzielić obowiązki i porozmawiać o tym ze swoimi teściami, aby każdy wiedział, za co jest odpowiedzialny. To pomoże uniknąć niepotrzebnych konfliktów.

Korzyści finansowe

Oczywiście największą zaleta mieszkania z teściami są korzyści finansowe, które wynikają z braku konieczności budowy lub zakupu domu bądź wynajmu mieszkania. Są to dość duże wydatki, dlatego też stosunkowo dużo młodych par decyduje się w dalszym ciągu mieszkać z rodzicami. Choć raczej dokładamy się do bieżących opłat oraz jedzenia, to jednak nie są to tak wysokie koszta jak w przypadku samodzielnego prowadzenia domu. Zdarza się też, że teściowie w ogóle nie chcą brać pieniędzy od młodych, aby mogli oni odłożyć na swoje mieszkanie lub dom. Wtenczas mieszkanie z teściami może być jedynie tymczasowym rozwiązaniem.

Brak prywatności i swobody

Niestety mieszkanie z teściami wiąże się z większą ilością wad niż zalet i to właśnie z tego powodu młode pary częściej obecnie decydują się iść na swoje. Największym minusem jest tutaj zdecydowanie brak prywatności. Dzieląc jedną przestrzeń z rodzicami partnera lub partnerki, raczej nie czujemy się w pełni swobodnie, nawet jeśli nasze stosunki są bardzo dobre. Poza tym teściowie często są zainteresowani życiem młodych, przez co zdarza im się przekraczać pewne granice. Mieszkając pod ich dachem, musimy także dostosować się do ich zasad i zwyczajów. Niestety może to rodzić pewne sprzeczności oraz prowadzić do konfliktów, nie tylko z teściami, ale także z drugą połówką. Brak prywatności może bowiem oznaczać także brak zbliżeń intymnych.

Odmienne poglądy

Jeżeli teściowie wyrażają odmienne poglądy niż młodzi, wspólne mieszkanie może okazać się sporym błędem, a tak często wygląda właśnie rzeczywistość. Starsze pokolenia mają bowiem zupełnie inny światopogląd i często negują nasze zdanie, nawet jeśli nie mają oni racji. Wprowadzając się więc do teściów, musimy pogodzić się z ich opinią, a także liczyć się z tym, że będziemy często krytykowani. Taka postawa rodziców partnera oczywiście nie jest dobra, lecz sami nie za wiele możemy w takiej sytuacji zrobić. Wychowując dzieci u teściów, z pewnością nie raz zwrócą oni uwagę na nasze „błędy” wychowawcze, a nawet na inne czynności, które wykonujemy w ramach codziennej rutyny. Taka presja zdecydowanie odbiera komfort i swobodę mieszkania z rodzicami partnera lub partnerki.

Kompromisy

Niestety mieszkanie z teściami wiąże się także z wieloma kompromisami, a czasem nawet wymaga całkowitego dostosowania się do panujących u nich zasad. W tej kwestii zatem znów mamy do czynienia z ograniczoną swobodą. Nie każdy z nas jest w stanie pójść na kompromis, zwłaszcza jeśli chodzi o kwestie mieszkaniowe. Poza tym wiele osób definiuje dom, jako miejsce wypoczynku pozbawione zmartwień. Mieszkając z teściami, niestety często jest tak, ze tych zmartwień przybywa. Z jednej strony nie chcemy się im naprzykrzać, a z drugiej chcemy się czuć swobodnie. Wtenczas ustalenie kompromisów jest nieuniknione, aby uniknąć konfliktów i nieporozumień.

Jak podjąć decyzję?

Podjęcie decyzji w kwestii wspólnego zamieszkania z teściami może okazać się dużym wyzwaniem. Choć jedni z nas są całkowicie przeciwni takiemu rozwiązaniu, inni mogą mieć wątpliwości dotyczące dzielenia jednej przestrzeni z rodzicami partnera czy partnerki. Jak zatem podjąć dobrą decyzję? Przede wszystkim powinniśmy to starannie przemyśleć. Nie powinniśmy się też bać otwartej rozmowy z teściami. Jeśli nasze relacje z nimi są dość dobre, wspólne mieszkanie wcale nie musi być torturą. Ważne jest to, aby zrozumieć oczekiwania i obawy każdej osoby oraz ustalić jasne granice i zasady funkcjonowania w domu. Nie zapominajmy też o tym, jak ważny jest wypoczynek. W tym celu warto wyposażyć siebie i swoją drugą połówkę w wygodny materac, który zapewni Wam zdrowy i komfortowy sen. Pod tym linkiem: https://sennamaterace.pl/111-materace-80×200 z pewnością znajdziecie dogodne rozwiązanie dla Waszych potrzeb.

Podsumowując, mieszkanie z teściami ma swoje zalety i wady. Ostateczna decyzja powinna być oparta na indywidualnych preferencjach, zdolnościach do kompromisów oraz zdrowych relacjach rodzinnych. Kluczem do sukcesu jest szczerze rozmawianie i szukanie rozwiązań, które będą odpowiednie dla wszystkich zaangażowanych osób.

Przeczytaj także:

  1. W jaki materac 180×200 zainwestować? Oto ranking 9 produktów
  2. Zaaranżuj sypialnię według zasad Feng Shui!
  3. Niewyspanie – jakie są jego powody i skutki braku snu? Jak rozwiązać problemy z niewysypianiem się?