Łóżko jednoosobowe to coraz częściej spotykany w sypialni mebel. Wykorzystuje się go w pokoju dzieci, nastolatków lub seniorów, czyli osób, które nie tylko śpią same, ale także potrzebują dodatkowego miejsca do zabawy, nauki czy odpoczynku. Jego rozmiar najczęściej oscyluje między wartościami 80×200 czy 90×200, a 100×200 czy 120×200 cm. A w co powinno być wyposażone komfortowe łóżko jednoosobowe i na co warto zwrócić uwagę przy wyborze poszczególnych akcesoriów sypialnianych?

Na czym polega wybór materaca jednoosobowego?

W dzisiejszych czasach mamy coraz większą świadomość odnośnie wpływu materaca na jakość oraz długość snu. Oznacza to, że coraz częściej stawiamy na wysokiej jakości produkt, który jest w stanie idealnie dopasować się do anatomicznych kształtów naszego ciała. W ten sposób odpowiada za prawidłowe wsparcie kręgosłupa, efektywną regenerację mięśni oraz zdrowy sen. Współczesny rynek oferuje różnego rodzaju podłoża do spania przeznaczone do łóżka jednoosobowego. Wśród nich wyróżnia się:

  • materac piankowy,
  • materac naturalny,
  • materac lateksowy,
  • materac sprężynowy,
  • materac hybrydowy,
  • materac ortopedyczny,
  • materac nawierzchniowy.

Każdy z nich różni się budową oraz właściwościami, co wynika w dużej mierze z zastosowanego wewnątrz wypełnienia. Oczywiście zarówno w sklepach internetowych, jak i stacjonarnych znajdziemy modele, które są w stanie zagwarantować nam zdrowy i spokojny wypoczynek – wystarczy tylko uwzględnić kilka kwestii! Stawiamy tutaj na osobiste preferencje oraz potrzeby, a także stopień twardości, stan zdrowia oraz wiek użytkownika.

Łóżko jednoosobowe - jakie akcesoria sypialniane wybrać? Idealna poduszka i kołdra – jak wybrać?

Poduszka do spania nie zależy od wymiarów łóżka jednoosobowe. Najczęściej jednak do snu wybiera się model 70×80 cm. A jaką pełni ona rolę? Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że to właśnie poduszka odpowiada za prawidłowe wsparcie górnych partii ciała, czyli głowy, barków i kręgosłupa szyjnego. Przy ich wyborze powinniśmy uwzględnić przede wszystkim:

  • wysokość,
  • twardość,
  • rodzaj wypełnienia.

Kołdra, to drugi element, bez którego nie wyobrażamy sobie komfortowego wypoczynku. Jest to spowodowane tym, że w czasie snu nasz organizm jest narażony na wychłodzenie, a kołdra gwarantuje właściwy komfort termiczny. Jednak jej rozmiar dla wielu z nas pozostaje zagadką. Dlaczego? Jak się okazuje, kwestia ta w dużej mierze zależy od indywidualnych preferencji użytkownika. Np. kołdra antyroztoczowa do łóżka jednoosobowego może wynosić zarówno 120×200, jak i 140×200 czy 160×200. Uniwersalną zasadą jest kierowanie się wymiarem materaca (kołdra powinna być o 20-40 cm szersza).

Dobre prześcieradło na łóżko jednoosobowe

Prześcieradło to element pościeli, który umieszcza się na materacu i ma on za zadanie oddzielić naszą skórę od pokrowca. Współczesny rynek oferuje dwa modele, które są obecnie najpopularniejsze. Pierwszym z nich jest klasyczne prześcieradło bez gumki. Dostępne jest w różnych wymiarach, które nie uwzględniają dodatkowego zapasu materiału w postaci 15-30 cm. Oznacza to, że modele 90×200 cm są przeznaczone na materac 90×200. Praktycznym rozwiązaniem jest prześcieradło z gumką. Charakteryzują się one zszytymi rogami oraz wszytą w tunel, cienką gumą. W ten sposób są w stanie zapewnić komfortowy wypoczynek, gdyż nie podwijają się i nie rolują. Tutaj również należy uwzględnić odpowiedni rozmiar. W przeciwieństwie do prześcieradła klasycznego, modele z gumką dopasowuje się do rozmiaru materaca. Oznacza to, że jeśli mamy podłoże do spania o wymiarach 100×200, to powinniśmy zakupić prześcieradło 100×200.

Zdrowy sen pozwala nam wypocząć i nabrać energii na nowy dzień. Ogromny wpływ na niego ma odpowiednio skomponowane łóżko, nawet jeśli jego wymiary są niewielki. Przy wyborze poszczególnych elementów wyposażenia należy przede wszystkim uwzględnić osobiste potężny i preferencje.