Osoby przechodzące w wiek seniorski muszą zmagać się z wieloma różnymi dolegliwościami i schorzeniami. Najczęściej dotyczą one ciała: osoby starsze są bardziej zmęczone, cierpią na ból różnych części ciała, a ich wygląd diametralnie się zmienia. Podobnie jest z psychiką. Zdrowie psychiczne seniorów może bardzo szybko się pogorszyć z różnych powodów. Dość często u tej grupy ludzi występuje również depresja, ale ma ona inne podłoże niż u osób młodych. Jak wygląda depresja u seniorów? Jakie są jej objawy? Jak ją leczyć? Jak przeciwdziałać pojawieniu się depresji? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu, więc zapraszamy serdecznie do przeczytania! 

Czym jest depresja? 

Depresja to poważna choroba psychiczna, która charakteryzuje się długotrwałym i obniżonym nastrojem oraz brakiem zainteresowania rzeczami, które wcześniej sprawiały radość. Depresja jest częstym problemem, który może dotknąć każdego bez względu na wiek, płeć czy pochodzenie. Na szczęście depresja jest również chorobą, która może być skutecznie leczona za pomocą terapii, leków lub połączenia obu tych metod. Ważne, aby osoby cierpiące na depresję szukały pomocy u specjalisty, ponieważ leczenie może znacząco poprawić jakość ich życia. Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, depresja nie jest zależna od wieku i może dotyczyć osób bardzo młodych, np. dzieci, jak i również osób w bardzo podeszłym wieku.

Jakie są objawy depresji?

Objawy depresji mogą być różne i nie wszystkie będą występować u każdej osoby. Dolegliwości, które towarzyszą osobom chorym na depresję, zależą również od tego, na jakim etapie jest choroba i jakie jest jej obecne nasilenie. Warto wziąć to pod uwagę, jeśli czujesz się ostatnio źle i zastanawiasz się, co może Ci dolegać. Jakie są objawy depresji?

  • brak energii i zmęczenie – osoby cierpiące na depresję często odczuwają brak energii i zmęczenie, nawet po wysypianiu się. Ten objaw może być jednym z pierwszych, które wystąpią na początku choroby.
  • brak motywacji i zainteresowania – depresja może prowadzić do braku zainteresowania rzeczami, które kiedyś sprawiały nam przyjemność. Może być trudno zmotywować się do wykonywania codziennych obowiązków, np. pozmywania naczyń czy posprzątania jakiegoś pomieszczenia w mieszkaniu.
  • Jak wygląda depresja u seniorów?trudności z koncentracją i podejmowaniem decyzji – ta choroba psychiczna może sprawić, że trudno będzie Ci się skupić na jakimkolwiek zadaniu lub podejmować decyzje. Jest to problematyczny objaw zwłaszcza dla osób, które jeszcze się uczą i muszą przygotowywać do sprawdzianów lub bardzo ważnych egzaminów.
  • zmiany w apetycie i wadze – depresja może prowadzić do zmian w apetycie i wadze. Niektórzy ludzie mogą tracić na wadze, a inni mogą przybierać.
  • problemy z zasypianiem lub nadmierne snu – bardzo częstym objawem depresji jest to, że masz ochotę spać cały dzień lub nie śpisz wcale. Oba rozwiązania nie są dobre dla Twojego zdrowia, a nawet życia.
  • płaczliwość lub brak emocji – osoby cierpiące na depresję mogą mieć trudności z wyrażaniem emocji i mogą być płaczliwe. Bardzo często nie potrafią słowami wyrazić tego, co czują i są przez to sfrustrowane.
  • myśli samobójcze – depresja może prowadzić do myśli samobójczych, które są najpoważniejszym objawem tej choroby. Osoby cierpiące na depresję nie widzą sensu życia. Jeśli masz takie myśli, niezwłocznie skontaktuj się z profesjonalną pomocą, taką jak lekarz lub dzwoniąc na infolinię wsparcia emocjonalnego.

Pamiętaj – nie jesteś sam! Jeśli potrzebujesz pomocy, to nie bój się o nią poprosić.

Jak wygląda depresja u osób starszych?

Depresja u osób starszych może przybierać różne formy i objawy, które mogą być podobne do objawów depresji u młodszych osób, ale mogą też być inne.  Oto kilka objawów depresji u seniorów, które mogą być szczególnie powszechne:

  • Spadek zainteresowań lub brak radości z rzeczy, które kiedyś sprawiały przyjemność.
  • Brak energii lub chroniczne zmęczenie.
  • Trudności w skupieniu uwagi lub podejmowaniu decyzji.
  • Zaburzenia snu, takie jak trudności z zasypianiem lub przerywany sen.
  • Zmiany apetytu lub wagi.
  • Poczucie beznadziei lub brak sensu w życiu.
  • Myśli samobójcze lub planowanie samobójstwa.
  • Pociąg do izolacji i unikania kontaktu z innymi ludźmi – ten objaw jest bardzo charakterystyczny w depresji u osób starszych. Seniorzy izolują się od swoich najbliższych, nie chcą spędzać z nimi czasu. Kiedy już dadzą się namówić na spotkanie, to po krótkim czasie chcą wracać do domu, choć często są w nim same.

Jeśli zauważysz u osoby starszej z Twojego najbliższego otoczenia kilka z powyższych objawów, to warto zachęcić ją do skonsultowania się ze specjalistą. Musisz jednak wiedzieć, że nie będzie to łatwe, ponieważ osoby starsze bardzo często ignorują swoje objawy i uważają, że nic im nie jest. Wczesne rozpoznanie i leczenie depresji mogą pomóc w łagodzeniu objawów i poprawie jakości życia.

Depresja u osób starszych może mieć różne przyczyny, ale najczęściej są to:

  • czynniki biologiczne, np. zmiany zachodzące w mózgu.
  • czynniki psychologiczne, np. trudne doświadczenia z przeszłości – śmierć współmałżonka.
  • czynniki społeczne, np. brak wsparcia ze strony rodziny i przyjaciół.

Depresja jest bardzo trudną w rozpoznaniu i leczeniu chorobą psychiczną, która z roku na rok dotyka coraz większej ilości osób. Do różnych specjalistów coraz częściej zgłaszają się dzieci i osoby starsze. Mimo trudności, jakie sprawia ta choroba, warto rozpocząć leczenie i tę nierówną walkę!

Przeczytaj także: